Bu Blogda Ara

Yükleniyor...

30 Kasım 2011 Çarşamba

2012 BÜYÜK DEĞİŞİME İZİN VERİN...
Çoğu insanın inandığının aksine,tanımlama dünyanın sonu gelmiyor. Zihinlerimizdeki tüm zırvaları,tüm tüketim çılgınlığımızı bir kenara bırakıp yerine doğru maneviyatın ve kendimiz ile bu gezegen üzerindeki diğer herkes için yenilenmiş bir saygı ile yeniden dirileceğimiz zaman,arınma zamanı olacak 2012. 2012 yılında 5200 yıllık bir döngü başlıyor.Belirtmekte yarar var,bu dönemde ne eril,ne de dişil enerji bir diğerinden üstün olacak.İkisi de birbirine eşit ölçüde dengede olacak. 4 elementi ( ateş,toprak,su ve hava) en yüksek seviyede bir araya getiren Gökyüzü olacak.Birbirleriyle hoş seda içinde hareket edecekler. 21 Aralık 2012 dünyanın sonu niteliğini taşımıyor.Ancak halen bazıları bizleri kendi sahip olduğu cehaletlerine,kaderci eğilimlerine,iletilenler ile kehanetleri tam olarak anllamadaki başarısızlıklarına alet etmek istiyorlar. Bu da büyük karışıklılara sebebiyet veriyor. Bu gezegenin gerçekteki amacı 21 Aralık 2012 de başlayacak ve 5200 senelik zaman diliminde oturacak.

Aslında tek önemli tarih 21 Aralık değil 2012 yılı için. Mayaların astronomi birikimlerinde , Boğa takımyıldızındaki Pleiades grubunun ayrı bir önemi var. G Bu yıldız grubunun gökyüzünün tepe noktasından (“Zenith” noktası) geçişi, Mayalar için önemli bir olaydı ve genellikle Tzolkin ile Haab’ın son günlerinin çakıştığı 52 yıllık dönemin sonunda yaşandığı için de fazlasıyla önemsenirdi. Monte Alban’dan İzapa’ya dek birçok kentte, gökyüzünün tepe noktasını gözlemlemek için hizalanmış şaftlara sahip yapılar bulunmuştur. Bu gözlem noktalarında başını yukarı kaldırıp belli bir anda daracık şafttan gökyüzüne bakan gözlemci, yalnızca Zenith noktasını görürdü. Meksika’nın güneyinde, İzapa’nın bulunduğu paralel üzerinde Güneş – Pleiades buluşması, presesyon etkisinden bağımsız olarak her yıl, ilkbahar ekinoksundan 61 gün sonra gerçekleşir. Günümüzde bu tarih, Güneş’in Boğa Burcu’na girdiği 20 Mayıs tarihine denk gelmektedir.

Bu buluşma Zenith’te gerçekleşirse? Mayıs 2000′deki gezegen dizilimini hatırlayacaksınız. Ama ondan çok daha önemli birşeyi çoğunluğumuz bilmiyoruz Mayalarca önemli olduğu yeterince vurgulanan gün, Güneş – Pleiades – Zenith buluşmasıdır ve bu astronomik olayın gerçekleşme tarihi de 20 Mayıs 2000′dir. Mayalar, 13 Baktun’un hemen öncesine denk gelen bu astronomik buluşmayı, bir sürecin başlangıcını işaretlemek için kullanmışlardı Ünlü Kukulkan piramidinin tepesinde, doğrudan Zenith’e yöneltilmiş, çıngıraklı yılan kuyruğu biçiminde bir sütun yer alır. Çıngıraklı yılanın kuyruğundaki “çıngırak” işaretleri, Maya kültüründe Pleiades’in simgesidir. Çıngırağın biraz aşağısında, “Ahau yüzü” olarak adlandırılan bir kabartma vardır ve bu da, Güneş’i simgelemektedir. Bir bütün olarak Kukulkan piramidinin tepesindeki şekil, Güneş – Pleiades – Zenith buluşmasına işaret etmektedir.Hopi ve Maya yaşlıları her şeyin sona ereceği kehanetinde bulunmadılar. Bu daha çok bir Dünya Çağından başka birine geçiş zamanıdır. Onların verdiği mesaj, geleceğe nasıl gireceğimize ilişkin yaptığımız tercihle ilgilidir. Direnmek yada kabul etmek yönündeki hareketimiz bu geçişin katalizmik değişiklikler yada aşama aşama huzur ve sükunet içinde gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini belirleyecektir.


Son zamanlarının doruğunda yaşıyoruz; bir galaksi günün ya da binlerce yıl süren bir periyodun sonlarını. 25,625 yıl süren bir galaksi günü, her biri 5125 yıl süren beş çevrime ayrılır. Büyük Çevrimi M.S.2012 yılında sona ermektedir. Çevrim zamanı ve Dünya Çağı geçişlerine ilişkin Maya kavramlarını izlediğimizde, bunların birer son olmasının yanı sıra birer başlangıç olduğunu da görürüz. Aslında bunun, eski Mayalarca yeni bir Dünya Çağı’nın yaratılışına işaret ettiği kabul edilir. Beşinci ve son 5125 yıllık çevrimin neredeyse sonuna yaklaşıyoruz.

Çoğumuz Maya takviminden haberdarızdır ama çok az kişi onun ne anlama geldiğini ve nasıl çalıştığını gerçekten bilir. Evet; takvim 21 Aralık 2012’de sona eriyor, ama bu ne demek? Buna nasıl geliniyor?

Güneş sistemimizin çevrimlerine ilişkin Mayaların çok kesin bir kavrayışları vardı. Bu çevrimlerin bizim spritüel ve kolektif bilinçlerimizle yakından bağlantılı olduğuna inanıyorlardı. Bunun en belirgin yanı da 2012 kehanetleri ile ilgili olanlardır.

Aşağıdaki satırlarda onların 2012 geçişi ile ilgili kehanetlerinin ana ayrıntılarını ele alacağım. Astronomik bir bakış açısıyla geçiş nasıl gerçekleşecek? Bizim için ne anlama geliyor? Çevrimler ne zaman olacak? Önce temel kehanetlerle başlayacak, ardından da çevrimleri daha derinlemesine açıklamaya girişeceğim. Mayalar, kendi kendimizi yok etme yolundan geri dönüp, onun yerine varolan her şeyle bütünleşmeye bilincimizi açmamız gerektiğini fark edebilmemiz için 1999 yılından itibaren 13 yılımız olduğu kehanetinde bulundular.


Mayalar Güneşimizin, yani Kinich-Ahau’nun muhteşem merkezi galaksi ile çok yakından ilişkili olduğunu biliyorlardı; bu merkezi galaksiden bir “ışık parıltısı” aldığını da. Bu ışık kıvılcımı, bilginlerimizin “güneş patlaması” dediği, Güneşin eskisine oranla daha yoğun parlamasına, bunun yanı sıra da Güneşin manyetik alanında değişikliklere sebep olmaktadır. Mayaların söylediğine göre bu 5125 yılda bir gerçekleşiyor. Ayrıca bu, dünyanın yörüngesinde değişikliğe de yol açıyor. Bu hareket yüzünden büyük felaketler doğacak. Mayalar, galaksinin “soluması” gibi evrensel süreçlerin asla değişmeyen çevrimler olduğuna inanıyor. Değişen şey yalnızca oradan geçen insanoğlunun bilincidir. Daima daha mükemmele doğru bir süreç içinde. Mayalar, gözlemlerine dayanarak, uygarlıklarının başlangıç tarihinden itibaren, yani M.Ö. 3113 tarihine denk gelen 4 Ahau, 8 Cumku’dan itibaren bir çevrim 21 Aralık 20012’de tamamlanacaktır. Galaksinin merkezinden güçlü bir senkronize ışın alan Güneş eksenini değiştirecek, insanoğlunun Altın Çağ dediğimiz yeni bir döneme girmesine yol açacak olan büyük bir kozmik olay olacaktır bu. İşte bundan sonra Mayalar arkalarında açık bıraktıkları kapıdan girmeye, korkuya dayalı uygarlığımızı daha yüksek bir uyum içeren bir vibrasyona dönüştürmeye hazır olacağımızı söylüyorlar. Ancak bireysel çabalarımızla gezegenimizi büyük felakete giden yoldan çevirebilir ve Güneşin altıncı çevrimi dediğimiz yeni bir çağa sokabiliriz.


Maya uygarlığı güneşin beşinci çevriminde idi. Onlardan önce, doğal felaketlerle yok edilmiş dört büyük uygarlık daha vardı. Onlar her bir çevrimin, insanlığın kolektif bilincine doğru giden yolda sadece bir aşama olduğuna inanıyorlardı. Mayaların son felaketinde uygarlık, geriye sadece çok az şey bırakan büyük bir sel ile yok oldu. Onların çevriminin sonunu bilen insanlığın gelecekteki yeni çevrime daha hazırlıklı olmaları gerektiğine inanıyorlar. Bu yüzden başat türleri; insan ırkını koruduklarını düşünüyorlar. Gelecekteki değişiklikler, tüm insanlığa büyük uyum ve merhameti gösterecek yeni bir uygarlık yaratmak için bilincimizin evrilmesinde bir kuantum sıçraması yaratacak.İlk kehanetleri “Zamansızlık Zamanı” üzerine. Onların Katứn dedikleri 20 yıllık bir periyot. Güneşin 5125 yıllık çevriminin son yirmi yılı. Bu çevrim 1992 yılından 2012 yılına değin. Bunu daha sonra ayrıntılarıyla açıklayacağım. Bu zaman diliminde güneş rüzgârlarının çok yoğun olacağını ve güneş Üzerinde görülebileceğini tahmin ediyorlar. Bu aynı zamanda insanlık için büyük bir uyanış ve değişim zamanı olacak. Gezegenimizi koruyamamamız ve kirletmemiz de bu değişikliklere katkıda bulunacak. Mayalara göre bu değişiklikler, evrenin nasıl işlediğini insanlığın kavramasını sağlayacak. Böylece, yüzeysel materyalizmi geride bırakıp acılarımızdan sıyrılarak daha üst düzeylere evrileceğiz.Katun’un başlamasından yedi yıl sonra, yani 1999’da, bizi kendi tavırlarımızla yüzleşmeye zorlayacak bir karanlık çağa gireceğimizi söylüyor Mayalara göre bu dönemde insanlık “Kutsal Aynalar Holüne” girecek. Kendimize şöyle bir bakıp kendimize, diğer insanlara, doğaya ve içinde yaşadığımız gezegenimize karşı davranışlarımızı çözümleyeceğiz. Bu, tüm insanlığın bireysel bilinçleri ile değişme ve ilişkilerimizdeki korkuyu ve saygısızlığı yok etme kararlarını vereceği zaman olacak. Mayalar bu dönemin başlangıcını 13 Ahau, 8 Cauac, yani 11 Ağustos 1999 tarihli güneş tutulması olarak tahmin ettiler. Bu, önceden eşi benzerine rastlanmamış bir gezegen dizilişi olan “Büyük Haç” dizilişine de uyuyordu. Böylelikle Katon döneminin son 13 yılına da girilecekti. Ruhsal yeniden doğuş anımızda ortaya çıkacak değişikliklerin farkına varmamız, uygarlığımız için son fırsattı. Mayalar için her şey sayılardan ibaretti. 13 kutsal sayının zamanı Ağustos 1999’da başlamıştır. Güneş tutulması ile birlikte doğa güçleri değişiklikleri hızlandıracak bir katalizör işlevi görecek, bu çekim gücü ile de insanoğlu onlar karşısında güçsüz kalacaktır. Ayrıca o çok güvendiğimiz teknolojilerimiz de bizi düşkırıklığına uğratacaktır. İçsel, ruhsal gelişimimiz daha çok saygı ve şefkatle birbirini karşılıklı olarak etkileyebileceği daha iyi bir yere gereksinim duyacaktır.


Mayalar, ilk kehanetlere Güneş üzerinde çalışarak eriştiler. Güneş sisteminin hareket ettiğini biliyorlardı. Evrenimizin bile kendi çevrimleri vardı. Gündüz ve gece gibi yinelenen periyotlarla başlayıp bitiyordu bu çevrimler. Bu keşifler onları güneş sistemimizin bir elips üzerinde hareket ettiği sonucuna götürdü. Yani güneş sistemimiz galaksiye bir yakınlaşıp bir uzaklaşıyordu. Bir başka deyişle, Mayalara göre Güneşimiz ve onun gezegenleri Hunab-Ku dedikleri galaksi merkezine, galaksinin merkezi ışığına göre çevrimler içerisinde deviniyordu. Bu elips üzerinde güneş sistemimizin bir turu 25,625 yıl sürüyordu. Bir tam çevrime bir galaksi günü adını verdiler. Çevrim gündüz ve gece gibi benzer iki yarıya ayrılıyordu. Merkezi ışığa daha yakın olan yarı, güneş sistemimizin “gündüz”ü, daha uzak olanı ise güneş sistemimizin “gece”si idi. Her gündüz ve gece 12,800 yıl sürüyordu. Diğer bir deyişle, bütün güneş sisteminin Güneşi merkezi galaksiydi.

Mayalar, her büyük çevrimin kendi içinde aynı karakteristik özellikleri taşıyan alt çevrimler barındırdığını da keşfettiler. 25,625 yıl süren bir galaksi günü, her biri 5125’er yıllık beş alt-çevrime ayrılmaktadır. İlk alt-çevrim galaksi sabahıdır.

Güneş sistemimiz karanlıktan kurtulup ışığa kavuşmaktadır. İkinci alt-çevrim öğle vaktidir. Güneş sistemimizin merkezi ışığa en yakın olduğu dönemdir bu. Üçüncü alt-çevrim öğle sonrasıdır. Güneş sistemimiz artık güneşten uzaklaşmaya başlamıştır. Dördüncü alt-çevrim gecenin geç saatlerine denk düşer. Güneş sistemimiz merkezi ışıktan en uzak olduğu alt-çevrimdir bu. Beşinci ve son alt-çevrim ise gecenin son saatleri. Güneş sistemimiz son alt-çevriminde iken yeniden doğuş öncesi karanlığı yaşamaktadır. İşte bu son alt-çevrim artık sonuna gelmek üzere olduğumuz alt-çevrimdir. Maya kehanetleri bize 1999 yılında güneş sistemimizin M.Ö. 3113 yılında başlamış olan beşinci alt-çevrimin sonuna geldiğimizi bildirir. 2012 yılında merkezi galaksi günümüzün doğuşunda bulacağız kendimizi. Bu alt-çevrimlerin başlarında ve sonlarında, yani her 5125 yılda bir, merkezi güneş, yani galaksi ışığı, tüm evreni aydınlığa boğacak kadar çok yoğun ve çok parlak bir ışın gönderir güneşimize. Tüm güneşler ve gezegenler işte bu ışık patlaması ile senkronize olurlar. Mayalar bu patlamayı evrenin 5125 yılda bir vuran kalp atışına benzetmektedirler. Bir çevrimin bitip yenisinin başlamasını bu kalp atışları simgeler. Her bir kalp atışı 20 yıl, yani bir Katun sürmektedir.Şimdi onların “Zamansızlık Zamanı” dedikleri şeye geliyorum. Bu kısa ve yoğun bir evrim dönemidir. Ana çevrimlerin içerisinde bizi gerek bireysel gerekse insanlık olarak yeni bir evrim çağına iteleyecek büyük değişikliklerin yer alacağı bir dönem. Bireysel olarak hepimizi etkileyecek kararlar verme arifesindeyiz. Eğer bu negatif nefret yolunda, göze göz dişe diş yolunda, doğayı mahvetme, korku ve egoizm yolunda gitmeye devam edersek doğrudan yok oluş ve kaos dönemine gireriz. Bu gezegenin başat ırkı olarak yok olup gideriz. Ama eğer büyük bir organizmanın parçası olduğumuzun bilincine varır, birbirimize saygı, gezegenimize şükran duyarsak, o zaman doğrudan pozitif büyüme dönemine, yani Altın Çağ’ımıza ulaşırız. Gezegenimiz, Güneş ve Galaksi bizim kararımızı beklemektedir. Bu değişim zamanında ne olacağı bize bağlıdır. Bir acı ve yok oluş dönemine mi gireceğiz, yoksa bir sonraki aşamamıza daha yaklaşarak pozitif bir bilinç içinde kendimizi birleşmiş mi bulacağız? Lütfen gezegenimizin karşılaştığı olayları Maya kehanetlerinin dinlemeğe ve öğrenmeye değer kanıtları olarak görün. Bu bilgiyi paylaşın ve daha iyi bir geleceğe doğru hareket etmemizde bize yardım edin ki yeni bir pozitivite dönemine girelim. Hiçbirşey bu denli önemli olmamıştı.


Varolan her şey bilinçliliğin bir boyutu iken, Maya Takvimi de bilinçliliğin evrimini tüm boyutları ile ortaya koyarken, ciddi bir Maya Takvimi öğrencisi için altına bakılmadık, yerinden oynatılmadık taş kalmaz. Bilimin tümü, dinlerin hepsi, hayatın tümü etkilenir. Bir sebep için buradayız. Vakit artık nakit demek değildir. Zaman artık ruhla ölçülmektedir. Zaman vahiydir.Özetle 2012
Orta Amerika’daki Maya uygarlığı zaman-bilim bilgisine göre en gelişmiş uygarlıklardan biridir. Kullandıkları ana takvim gezegendeki en kusursuz olanıdır. Hiç bir zaman yanılmamıştır. Mayalıların beşinci dünyası 1987’de bitmiştir. Altıncı dünyaları 2012’de başlayacaktır. Yani bizler şu an ‘iki dünya arasındayız’.1. İnsanoğlu ve Dünya gezegeni şu an farkındalık ve gerçeklik anlayışında çok büyük bir değişiklikten veya yer değiştirmeden geçmektdir.
2. Orta Amerika’daki Maya uygarlığı zaman-bilim bilgisine göre en gelişmiş uygarlıklardan biridir. Aslında toplamda Evrenin ve Solar sistemin zaman devirlerini kaplayan 22 takvimleri mevcuttur. Bu takvimlerden bazıları henüz açığa çıkmamıştır.
3. Mayalıların beşinci dünyası 1987’de bitmiştir. Altıncı dünyaları 2012’de başlayacaktır. Yani bizler şu an ‘iki dünya arasındayız’. Bu zaman ‘Apocalypse’ veya açığa çıkma olarak adlandırılmaktadır. Bu, asıl gerçek açığa çıkacak demektir. Bu aynı zamanda bizler için ‘kendi karekteristiklerimiz’ için bireysel veya kollektif çalışma zamanıdır.
4. Mayalıların altıncı dünyası aslında boştur. Bu, birlikte yaratıcılar olarak, yaratmak istediğimiz yeni bir dünya ve uygarlığa başlamak şimdi bize kalmış demektir.
5. Mayalılar’ın ayrıca 2012 için söyledikleri; Bildiğimiz teknolojinin ötesine geçeceğimiz, Zaman ve paranın ötesine geçeceğimiz, Dördüncü boyutu geçtikten sonra beşinci boyuta gireceğimiz, Dünya gezegeninin ve Solar Sistemin Evrenin geri kalanı ile galaktik eş zamanlamaya gireceği, DNA’larımızın galaksinin merkezinden ‘yükseltileceği’ (veya yeniden programlanacağı). (Hunah Ku) Bu gezegendeki herkes mutasyona uğramaktadır. Bazıları diğerlerine gore daha farkındadır. Ama herkes bunu yapmaktadır.
6.2012 de Solar Sistemimizin düzlemi I Samanyolu Galaksimizin düzlemi ile tamamiyle hizaya girecektir. Bu döngünün tamamlanması 26,000 yıl almaktadır. Virgil Armstrong ayrıca başka iki galaksinin de bizimki ile aynı zamanda hizaya gireceğini söylemiştir. Kozmik bir olay!
7. Zaman hızlanmaktadır (veya çökmektedir). Binlerce yıldan beri Dünya’nin Schumann rezonansı veya kalp atışı saniyede 7.83’dür. Ordu bunu çok güvenilir bir kaynak olarak kullanmaktadir. Bununla beraber, 1980’den beri bu rezonans yavaşça artmaktadır. Şimdi bu her bir saniye de 12 devirden fazladır. Bu her gün eski 24 saatte göre 16 saatten aza denk gelmektedir.
8. Apocalypse veya ‘dünyalar arası zaman’ boyunca bir çok insan birçok kişisel değişikliklerden geçecektir. Bu değişiklikler çok fazla ve farklı olacaktır. Bütün bu buraya ne öğrenmek ve ne deneyimlemek için geldiğimizin bir parçasıdır. İlişkilerin bitmesi, yaşanan evin veya yerin değişmesi, mesleğin veya işin değişmesi, davranış veya düşüncelerde değişimler bu değişikliklere örnek olabilir.Evrimin büyük döngüsü kış gündönümü, 21 Aralık 2012 MS. da son bulacaktır. İçinde bulunduğumuz zamana ‘Dünya üzerindeki yargılama zamanı’, ‘Büyük Saflaşma Zamanı’, ‘Bu Yaratılışın Sonu’, ‘Hızlanma’, ‘Bildiğimiz Zamanın Sonu’, ‘Çağların Değişimi’ de denmektedir. Kehanetlerde söylenenlere gore eksen sapmasının tamamlanması Dünya’nın yenilenmesine yol açacak, bütün açık ve isteyen kalplere uyandırma sunacaktır.Bizler şimdi ‘Karanlık ve ışığın birlşeceği döngü’ denilen bir geçiş dönemindeyiz. Bu zaman içinde insanlık büyük bir değişimden geçecektir. Işığın döngüsü 21 Aralık 2012’de gerçekleşecektir. Bu 13 ışık ve 13 cennet olarak kabul edilmektedir. Bir çok döngü aynı tarihte başlayacaktır. Yaşayan bir varlık olan Toprak Ana başka bir düzeye veya frekans veya farkındalığa geçecektir ve yeni ve özel bir çağ başlayacaktır. Buna şimdi Dünya’nın karnında hazırlanıldığı söylenmekte ve değişimin gücü insanüstü belirtiler getirmektedir.Yeni çağ çok olumlu olacaktır. ‘Herkesin yükselmesine fırsat verin. Bir ya da iki kişinin bile geride kalmasına izin vermeyin’.

Şimdiki zaman tüm kardeşlik içindir. Ruhani varlıklar, farklı felsefeler, farklı ırklar harmoni ve denge dokumasını oluşturmak için hep birlikte dokunmaya başlamalıdır. Şimdi insanlardaki bu değişimin kanıtlarını hepimiz görüyoruz…Eğer algı kapılarını temizlersek her şey insana, gerçekte olduğu gibi, sonsuz görünecektir. İnsan kendi içine öyle kapanmış ki her şeyi kendi mağarasının dar yarığından görüyorTÜM SEVGİMLE

H.B

23 Kasım 2011 Çarşamba

25 KASIM GÜNEŞ TUTULMASI VE BURÇLAR25 Kasım 2011 Yeni ay zamanı Yay burcunda saat 08.09 da Parçalı Güneş Tutulması gerçekleşecek.Bu tutulma Güney Afrika, Antarktika, Tasmanya ve Yeni Zelanda dahil olmak üzere güney yarımkürede yüksek enlemlerde, görünür olacaktır.

Ayın dünya ile güneş arasına girmesiyle meydana gelen güneş tutulması, sadece bir yeniay evresinde gerçekleşir. Güneş tutulmalarına hem fiziksel hem de psikolojik olarak tepki verilir. Güneş tutulmalarında kişi, sahne ışığını kendine odaklar. Genellikle sosyal bir krallığın içinde yaşarız ve ilişkilerin gelişmesi sırasında kendi önemimizi unutmaya yöneliriz.

Diğerlerine yönelik olarak “Beni beğenmesi için ne yapmalıyım?” sorusu sorulurken, bununla beraber çoğunlukla, “Ben kendim için nasılım? Kendimden hoşlanıyor muym? Kendimi beğeniyor muym?” sorusuna odaklanılır. Güneş tutulması aynı zamanda, bir kişinin hayatında yeni bir evrenin başlangıcı olarak gösterilebilir. Tutulma kişiye sahip olduğu değerleri hatırlatarak, onları yeniden bir araya getirme ve toplama konusunda yardım edebilir. Ya da ilgilendiği alanlarda değişiklik yaşayabilir. Sonuçta nolursa olsun, kişinin yaşamı özel bir alana veya duruma odaklanırken, kendi kişiliğini geliştirmeye yardım edebilen bir “kendine yardım” aleti gibidir. Tutulma, telkin edebilir, harekete geçirebilir ve sahip olduğu basınç gücü ile bu geçiş esnasında kendi ihtiyaçlarının doğasına göre hareket eder.

Beklenmedik olaylar, karışıklıklar,oldukça sıradışı ve olası hastalık olasılığı ile karşı karşıya kalacağız.Bu tutulma, potansiyel umutsuzluk ve kendine özgü olaylar meydana gelebilir sonrada bir sürü karışıklık takip edecektir.

Son güneş tutulması, dünya çapında pek çok hasara neden oldu ve bu kardinal çapraz tutulmanın etkileri hala hissediliyor. Bu tutulma Saros döngüsü 14N dediğimiz astrologlarca özellikle ilişkiler,mali durum , beklenmedik olaylar karışıklık ve oldukça sıradışı bir hastalığında habercisi.Öncelik olarak Yay burcundaki ülkeler başta bu tutulmadan etkilenecekler.Bunlar;Almanya, Hırvatistan, İspanya, Macaristan, Buda, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Slovenya, Hollanda; İngiltere, İtalya, Yemen, Tanzanya ve Arabistan. Bu tutulma bu ülkeler başta olmak üzere doğa olayları, potansiyel umutsuzluk ve kendine özgü olaylar meydana gelebilir sonra da bir sürü karışıklık takip edecektir.Öncelikle Wall Streette ve bunun gibi finans dünyasında 3 yıl sürecek büyük karışıklıklar,daha büyük protestolar hakim olacak.Yeraltı din mezheplerinde artış olacak. Yeni başlangıçlar olacak. Çok büyük bir gemi ve uçak sıradışı kazası gündeme oturacak.Açıklanamayan afet ve kazalarda oluşacak 6 ay içinde.Amerika’da hastane veya hapishane bakımından bir gündem oluşacak gizli düşmanları tarafından.Obama'nın imajı düşecektir. Bir skandal haberi gündeme oturacaktır. Birleşik Krallıklarda İskoçlar ve İngiltere mali sıkıntılar tarafından vuruluyor.Grevler gündemde olacaktır. Rusyada siyasi sol yükselecek.Kötü eski günlere dönüş var.Filistin için umut var, İsrail için ise finansal ve ulusal zenginliği konularda baskı altında olacak. Avrupa birliği için yararlı bir tutulma olacak. Türkiye'de ise ; yeni bir hastalığın türemesi söz konusu olacaktır. Bir çok kazalarda gündem de olacak.Yaratıcı önemli projeler gelişebilir. Çocuklarla alakalı olarak bazı olaylar olabilir. Bazı ülkelerle ego çatışmasına girerek ufak çaplı mücadeleler savaşa sürükleyebilir.Uluslararası işler, eğitim, medya ve yayıncılıkla ilgili temalar, yasalar ile ilgili durumlar da ön planda olacaktır. Terör olayları yine gündeme gelecektir.Önemli bir kişinin kaza haberi şaşırtabilir. Türkiye'nin şu an projeler yapmadan sakince gitmesi hayırlı olacaktır. Bu arada Beşar Esad ülkesi gelişecek ve bir savaş yolunda olacaklardır.

Bu tutulma doğa felaketlerinden daha çok gizli sırları açığa çıkartmakta. Düşük nüfuslu ülkelerde doğa olayları yaşanacaktır. Bu tutulmanın etkisini en güçlü şekilde 27 Kasım haritasına baktığım zaman oluşan açılar yüzünden bu tarih veya çevresinde hissedeceğiz. Ya çok güçlü yıkıcı bir deprem yada bir savaşla.Büyük bir patlama öngörüsü,acımasız bir katliam olduğunu söyleyebilirim.Son güneş tutulması Norveçte beklenmedik bir katliam getirmişti.

Gelelim burçlara etkiler 6 aylık zaman diliminde oluşacaktır;


KOÇ BURCU VE YÜKSELEN KOÇ :

Yabancılarla ilişkilerde yüksek eğitimde uzun yolculuklarda huuksal konularda yeni bir durum ortaya çıkar hayatınıza giren yeni bir kişiyle bir eğitimle yapılan bir işbirliğiyle hayatınızda yeni bir sayfa açılabilir mesleki uzmanlığınızla alakalı mevzulardaki yeniliklerin simgesidir. Bu yenilikler için öncelikle belli bir sınav veya aşamadan geçebilirsiniz. Bilginizi, tecrübenizi gösterebileceğiniz fırsatlarla karşılaşabilirsiniz. Uzmanlık alanınızı seçebilirsiniz. Kendi alanınızda ihtisas yapabilirsiniz. Yabancı ülke veya şirketlerle irtibata geçebilirsiniz. İşinizle alakalı yolculuk veya görüşmelerde bulunabilirsiniz. Rehberlik hizmeti verebilirsiniz. Yayıncılık, medya faaliyetlerinde bulunabilirsiniz. Öğretim üyeliği, terfi, tayin, atama gibi konularda yeni adımlar atabilirsiniz. Belli bir zümre içinde kendinizi ispat etmek için otoritelerle bir araya gelebilirsiniz. İşinizi büyütebilir veya bulunduğunuz alanda iyi bir konuma yükseltilebilirsiniz. Hangi alanda olursa olsun yoğunluğunuz iki misli artabilir. Ancak sabırlı olmanız halinde ilerisi adına son derece önemli bir adımı atmış olursunuz. Yani burada günlük kaygılarınızı bir yana koyarak geleceğiniz adına düşünmeniz önemlidir. Kimileri yarım kalan yüksek okuluna devam kararı alabilir, bazıları birkaç ay sürecek yeni bir eğitimden geçebilir. Eğitim, öğrenim konularında yeni durumlar ortaya çıkabilir, yolculuk yapmak üzücü olabilir. Yeni insanlarla tanışabiliriz. Soyut veya hissedilir düşüncenin gelişiminde odaklanılır. Kişisel rehberliği geliştirme yolunda yapılan denemelerle, erdeme dair arayışlar, etik, dinsel pratikler ve felsefi çıkışlar uygulanabilir. Bu uygulamayla yaşamda uygulanır bir felsefi yapının kuruluşu sağlanır. Güneş tutulmasının dokuzuncu evdeki etkisi akıllılık ve gerçeğin keşfinde, yüksek öğretim, kültürel ilerleme ve yolculuklar önemli rol oynar.

BOĞA BURCU VE YÜKSELEN BOĞA :

Ortak kazançtan pay alabilirsiniz miras sahibi olabilirsiniz sorumlukluklarınızdan bağımlılıklarınızdan kurtulmaya çalışırsınız. Başkaları kaynaklı yani eş, aile veya iş ortaklarınız kanalıyla elde ettiğiniz gelirleriniz konularında etkilidir. Maddi anlamda kurulacak bağlantıları gösterebilir. Söz gelimi uzun süredir uğraştığınız bir nafaka davası sonuçlanabilir. Bu sonuç sizin yaşamınızın bundan sonrası adına son derece önemli bir dönemin göstergesi olabilir. Ayrılık sonrası eğer maddi açıdan zor durumda kaldıysanız bu tutulma size yeni bir sayfadan hayata bakabilmenizi sağlar. Bir iş ortaklığında eğer maddi yönden anlaşmazlıklar içindeyseniz bu olay sonuca bağlanır. Artık bu kişilerle olan bağınız kopar ve yeni başlayan sürece göre önlemlerinizi alırsınız. Kimileriniz ise yeni bir iş ortağıyla yola devam etmek niyetindedir. Çünkü maddi koşullar dolayısıyla tek başınıza ilerlemeniz zordur. Tutulma sayesinde bu durum aydınlığa kavuşur. Ortaklaşa kullanılan her türlü para, gayrimenkul veya gelir getirici her ne varsa bunlarla ilgili olan yeni gelişmeler hayatınızda yeni bir dönemin başlaması anlamındadır. Bir sağlık probleminiz varsa ve eğer yaşamınızı sekteye uğratıyorsa başarılı bir ameliyatla bu sıkıntıdan kurtulmanız mümkündür. Eğer bugüne dek vergileriniz konusunda ihmalkar davrandıysanız yeni bir düzenleme ile bunları ödemeniz gerekebilir. Yalnız bu ödeme belli miktarlarda taksitlendirme şeklinde gerçekleşebilir. İş ortaklarınızla aranızdaki maddi alışverişte artık paranın idaresi sizin kontrolünüze geçebilir. Bu durumda yükümlülükleriniz artar ancak bunlar ilerisi adına sizin açınızdan gayet iyi gelişmelerdir. Sadece sabırlı olmanız gerekebilir. Bebek sahibi olabilirsiniz. Ancak bu hesapta olmayan bir durum ise iyice düşünmeniz ve hesaplarınızı yapmanız gerekebilir. Eğer uzun süredir bir bebek sahibi olmayı düşünüyorsanız o zaman bu isteğiniz gerçekleşebilir. Kısaca Tutulmalar şu anki mevcut durumun gidişatı ne yönde ise onu sonuçlandırır açığa çıkarır. Yani birkaç ayda alınacak sonuç Tutulma sayesinde kısa bir süre içinde tamamlanır. Devletle ilgili işlerle uğraşmak zorunda kalabiliriz, seks konusunda yeni tecrübeler yaşanabilir, manevi karışıklıklar doğabilir. Maddi, fiziksel veya içsel enerjilerin paylaşımında odaklanılır. Evlilik ortaklığı ile paylaşılan maddi varlıkların kullanılması ve aktifleştirilmesi yönünde ilerleme sağlanır. (ya da iş hayatı). Tutulmanın sekizinci evdeki etkisi fiziksel duyarlılıklara karşı aktiflik getirirken, bu durum saldırgan-cinsel dürtüleri uyandırabilir. Kişinin psikolojisi ve kendi iç dünyası ile iletişimi sonucunda manevi ve psişik gelişim vurgulanır. Yaşam sahnesinde, hedeflediği noktaya ulaşmak, kendi büyüme düzeyine bağlı olabilir.


İKİZLER BURCU VE YÜKSELEN İKİZLER :

İki kişinin de dünyasında bu ilişki çoktan bitmiş ise, tutulma ayrılıkla eş anlamlıdır. Yani gidişat ne yönde ise sonuç da o şekilde meydana gelecek demektir. Onun için iyi düşününüz. Anlaşmaya gönüllü değilseniz, neden ayrıldık diye düşünmeniz yanlış olur. Sevgi birliğiniz eğer zayıfsa Tutulmanın yarattığı güçlü enerjide ayakta durmasını bekleyemezsiniz. İlişkisinde ufak tefek sorunlar olan ancak birbirlerini gerçekten seven çiftler için Tutulma, birleştirici kaynaştırıcı bir etkidir. Birbirinize sarılarak her türlü güçlüğün üstesinden kolayca gelebilirsiniz. İlişkisi olmayanlar açısından tutulma yeni bir evlenme teklifi veya karşınıza çıkabilecek yeni bir gelişmenin işaretidir. Taraflar bir ömrü beraber geçirmeye karar verebilirler Evlilik ilişkileri gündeme gelir, birlikte çalışılan kişilerle ilgili sürprizler olabilir. İlişkilerdeki etkileşime odaklanılır. Kişi kendine olan güvenini artırmak için, eksikliğini hissetiği bir denginin kurulması yolunda diğerlerini cesaretlendirir. Anlamlı birliktelikler genellikle evlilik veya iş ortaklıkları yoluyla ifade edilir. Yedinci evde gerçekleşen güneş tutulması, dayanaklı olan ilişkileri kuvvetlendirirken, dengesi bozulan veya uğraşmaya değmeyecek ilişkileri dağıtır. Uyum ve denge duygusal büyüme için önemlidir. Birey, birisinin yeteneğini desteklemek üzere ihtiyaçlarını karşılamak için yardımda bulunurken, bu yolla kendini de geliştirmiş olur.

YENGEÇ BURCU VE YÜKSELEN YENGEÇ :

Günlük sıkıntılarla karşılaşabiliriz, hastalık, kaza olasılıkları artar, yaşantımızda değişiklik yapabiliriz. Kişisel sağlık, çalışma çevreleri ve iş ilişkilerinde odaklanılır. Güneş tutulmasına pozitif bir yanıt olarak, tipik bir daha iyi sağlık ve beslenme pratiği oluşturulur. Kişinin iş hayatı ile ilgili alanlarında, memnuniyet duyması gerekmektedir. İş sağlığını önemsememek tehlike getirebilir. Fiziksel veya psikolojik olarak sağlıklı olup olmadığı, toplam üretkenliğini etkileyebilir. İşçi arkadaşların arasında işbirliğini geliştirmek için pozitif yolları bulmak hem de, birinin kendi sağlığını tehlikeye atabilir.

ASLAN BURCU VE YÜKSELEN ASLAN :

Tutulmalar geniş zamanda meydana gelecek olayların veya durumların kısa bir zaman aralığında gerçekleşmesi halidir. O nedenle aşk konusunda yaşanabilecek gelişmelere de hazırlıklı olmak lazımdır. Eğer uzun zamandır aşksız yaşıyorsanız, doğru insan karşıma ne zaman çıkacak diye düşünüyorsanız bu tutulma o doğru kişiyi apansız hayatınıza getirir. Yanlış olduğunu bile bile sürdürdüğünüz ve yaşadığınız onca tersliğe rağmen ısrarla devam ettiğiniz bir ilişki sona erebilir. Çocuk sahibi olmayı arzuluyor ancak bir türlü gerçekleşmiyorsa bir bebeğinizin olacağını öğrenebilirsiniz. Yıllar önce ayrıldığınız sevgilinizle tekrar karşılaşabilirsiniz. Çocuklar beklenmedik sürprizler çıkarabilir. Aşk yaşamımız karışabilir. Yeni kişilerle tanışabiliriz. Yaratıcı ve şefkatli bir şekilde kendini ifade etmek için adımlar atmada odaklanılır. Güneş tarafından yönetilen beşinci ev, bir kişinin yaşamında sevincini getiren alanlardaki ruh ve yaşam özünü temsil eder. Birey eğlenceye izin verirken, kendini sevmeyi öğrenmek ve geliştirmek için, bir yol olarak, mutlu duyguları yaratan faaliyet ve ilişkilere eğilir. Bir ebevey genellikle çocukları ile yakınlaşır. Çocuklar ve ebeveyn için karşılıklı ekilen iç büyüme ve memnuniyet, tutulma sırasında meyvalarını verir. Karşılıklı alma-verme dengeleri kurulur.

BAŞAK BURCU VE YÜKSELEN BAŞAK :

Gelişip büyümek, duygusal açıdan güvenlik oluşturmak, aile içi ilişkilere önem vermek gerektiğinin işaretidir. Yeni alacağınız sorumluluklar belki başlarda zorlayıcı gibi durabilir. Ancak yapılacak değişimi ilerisi adına düşünürsek gayet ferahlatıcıdır. Bu tutulma eviniz sınırları içindeki her konuda değerlidir. Hem bugünü hem de yarını düşünerek adımlarınızı atmanız konusunda sizi itekleyicidir. Bilinçaltınızda bastırılmış, çocukluktan bu yana yer etmiş mevzuları ön plana çıkarır. İçe yönelerek yaşadığınız herşeyi gözden geçirmenizi sağlar. Ailenizle birebir alakalı mevzulardaki hassasiyetinizi yükseltici olabilir. İşiniz ve eviniz arasındaki dengelerin yerli yerine oturtulması adına yaşanacak gelişmeleri tetikleyebilir. Eğer başkalarına bağımlı bir yaşamınız varsa, kendi sorumluluğunuzu üzerinize almanızı sağlayabilir. Evlilik veya evden ayrılarak tek başına yaşamanız anlamına gelebilir. Eğer kadınsanız babanız, eşiniz, erkekseniz annenizle alakalı bir durumla birebir ilgilenmeniz gerektiğinin işaretidir. Üzerinizdeki sorumluluklar yükselebilir. Bir taşınma veya yuva alanında yapılacak bir değişimin göstergesidir. Bu değişim sizin açınızdan oldukça etkileyicidir. Evinizi daha yaşanası bir yer haline getirmek için aile büyüklerinizden destek görmeniz anlamına gelebilir. Çocukluk yıllarımızla ilgili şeyler ortaya çıkabilir, aile içi sorunlar çıkabilir, eski dostlarla karşılaşabiliriz. Ev yaşamında rahatlık ve güvenlik hissini kurmakta odaklanılır. Evin elle tutulabilir özelliklerini geliştirmek ya da aile ilişkilerini ön plana almak ve aile bireyleri ile ilgilenmek yönünde olumlu adımlar atılabilir. Güneş tutulmasının bu eve etkilerinde, evden uzaklaşmak ve başka yere hareket etmekte güçlükler ile karşılaşılabilir. Ebeveynler, aile dinamiği ve yaşam tarzı bu zamanda önemli çıkışlardır. Çoğunlukla değiştirme ve ayarlama çalışmaları bireyin duygusal ihtiyaçlarını tatmin etmek için zorunludur.

TERAZİ BURCU VE YÜKSELEN TERAZİ :

Bu dönemde yakın çevreniz, kardeşler ve komşularla ilgili konularda bazı dirençler, huzursuz edici koşullar yaşayabilirsiniz. Bu dönemde yapacağınız sözleşme ve anlaşmalar da duygusal yorgunluğa neden olabilir.yakın çevre ilişkileriniz eğitimle ilgili yeni bir durum ortaya çıkar komşu kardeşlerle ilişkilerin boyutu değişir yeni eğitim olanağı ortaya çıkar Yakın çevremiz, kardeşlerimizle ilgili değişiklikler olması mümkündür. Kısa yolculuklarda üzülebiliriz. Yeni fikirler üretebiliriz. Zihinsel enerji ve gevezelik ihtiyacına odaklanılır. Öğrenmek ve öğretmek maksadıyla başarıya ulaşırken kibirli davranışlar söz konusu olabilir. Profesyonel bir öğretici alanlarında değil, yazılı formda, muhabbetle ya da açık konuşulan fikirler ile öğretmek tercih edilir. Zihinsel takip her alanda kendini gösterir. Gayretlerin sonucu başarının ödüllendirilmesi vardır.

AKREP BURCU VE YÜKSELEN AKREP :

Para durumunuzla ilgili değişiklikler olabilir yeni durumlar ortaya çıkabilir Değer yargılarımızı değiştireceğimiz olaylar yaşarız, finansal sürprizlerle karşılaşabiliriz. Mali perspektiflerde odaklanılır. Mali ve maddi durumu anlamak için ego kullanılır. Aşırı ego, kaynakları genişletmek ve geliri artırmak için kişiyi denemelere sevkedebilir. Başka bir şekilde ise, tasarruf için varlık sahibi olma girişimleri gelişebilir. Güvenliğin ifade ediliş tarzı üzerine yoğunlaşılır. Lüks eşyalar almak, harcamalar yapmak ve mali zenginliği sergilemek için cömert davranışlarda bulunmak ego tatmini için gündeme gelebilir. Yine de güvenlik ve büyüme sadece mali faaliyetler değildir. Kişi, sahip olduğu şeyleri ve psikolojik güvenliği korumak için ilerletici maddi değerler ve dışa göstermelerin gelişmesiyle uğraşır.

YAY BURCU VE YÜKSELEN YAY :

Kişiliğinizde değişiklik olabilir geleceğinizi etkileyecek yeni bir durumla karşılaşabilirsiniz Kişisel değişiklikler yapar. Kendimizi yeni duygular ve idrakler içinde bulabiliriz. Kişisel gelişmede odaklanılır. Kendini tanıma, kendini beğenme ve büyüme gereklidir. Bir zaafın kabullenilmesi, kişinin sahip olduğu kendi yeteneklerini tanıması yönünde önem kazanır. Kimse zaafın bir şeklini yaşamadan varolamaz. Bazı kişiler kişilik krizleri geçirirler ya da büyüme sürecinin bir başka parçası olan “kendinden şüphelerle” oyalanırlar. Bu konumda gerçekleşen tutulma etkisi, kimin kişisel potansiyellerini daha çok geliştirebildiğini fark etmeye yönelik bir etki bırakır, bir nevi eksperlik duygusu hissedilir. Kendinden haberdar olmak, kendine güvenmek gibi pozitif tutulma etkilerine yanıt verirlerken; kişisel ufkun gelişmesi için, kendilerini yönlendirirler. Negatif bir tepki ise büyüme potansiyellerini engeller ve kibir sonucu sadece kendini tatmin etme güdüsünün yükselişi olarak karşımıza çıkabilir. Kendilerini tatmin etmek için uğraşan insanlar ise kendilerinin gerçekte ne olduğunu tanımakta ve ilerletmekte başarısız olurlar.

OĞLAK BURCU VE YÜKSELEN OĞLAK :

İç dünyamızda karışıklıklar yaşarız. İçsel hissedişler artar. Bazı şeyleri hissetmekten sıkılabiliriz. Düşünmediğimiz yardımlar yapmak zorunda kalabiliriz. Psikolojik gelişme ve manevi büyümede odaklanılır. Manevi hissedişler ve medyumik özelliklerin ifadesi önem kazanır. Kişi, fiziksel ve manevi doğaların arasında, bilinçli bir büyüme ve gelişme yaşar. Psikolojik korkular ve bastırılmış arzular açıkça gösterilebilir. Güneş tutulmasının etkisi esnasında aynı zamanda güvenilmez ve aldatıcı eğilimlere de girilebilir. Bireyin doğasının gizli yönleri, daha iyi ya da daha kötüsü için aktif hale gelir. Sonraki gelişmelerde ve yaşanılacak olaylarda pozitif büyüme, bu dönemde uygulanılacak olan düzeltici hareketlere bağlıdır.


KOVA BURCU VE YÜKSELEN KOVA :

Dostlarımız hakkında yeni şeyler öğreniriz, bunlar üzücü veya sevindirici olabilir. Grup çalışması yapıyorsak anlaşmazlıklar çıkabilir. Bir şey keşfedebilir veya yeni bir konuya ilgi duyabiliriz. Toplum ve insanlıkta odaklanılır. Sosyal gruplar ve organizasyonlara yönelik ilgide canlanma yaşanır. Sevecen bakış açılarının geliştirdiği onbirinci ev ilişkileri tipik olarak tecrübeler kazanır. Kendi değer hissinin, insancıl işler ile pratik kazandığı bir süreç yaşanırken, böylece evrenin doğal bir emri kabul edilerek ilerleme sağlanır.


BALIK BURCU VE YÜKSELEN BALIK :

İş ve kariyer hayatına ait hızlı gelişmeler, yeni açılımlar ve size profesyonel davranma yönünde güçlü hırslar getirmekte. Bu dönemde gerçekleşen olaylar hayata daha ciddi ve hırslı bakmanızda faydalı olacak. iş hayatınızla ilgili konulardaki sorumlulukların artışı, karşınıza çıkabilecek yeni fırsatların işaretidir. Hani bazen bir şeyi çok istersiniz ancak önünüzde kuvvetli bir engel vardır. Fakat öyle bir şey olur ki, bu engel mucizevi bir şekilde ortadan kalkar. Sözgelimi size teklif edilen işi bir başkası yapmaktan vazgeçmiştir veya kadroda yer açılır. Söz gelimi biri evlenir, işten ayrılır, iş önünüze gelir. Daha önce hayır yanıtıyla karşılaştığınız bir başvuru kabul edilebilir. Baktığınızda iş oldukça zorlayıcı gelebilir. Kariyerinizi ilgilendiren konularda enine boyuna düşünebilir. Pozisyonunuzla ilgili bir değişim gündeme gelir. Ancak sorumluluklarınız artar. Bu sizin açınızdan zorlayıcı gibi görünebilir. Ancak sabırlı olunursa geleceğiniz açısından gayet olumludur. Hatta yıllar sonra geri dönüp baktığınızda iyi ki kabul etmişim, sabretmişim veya iyi ki inat etmemişim diyebileceğiniz cinsten bir iş teklifidir bu. Güneş Tutulmalarında potansiyel gücünüz açığa çıkacağından, belki de bugüne dek farkedilmemiş bir yeteneğiniz karşınıza çıkan bir yenilik sayesinde ön plana çıkar. Bilinçaltınızın derinliklerindeki tüm gizlilikler aşikar olur. Bu sayede sorun olarak görülenler çözüme kavuşturulur. Yaşamınızda yeni bir sayfa açılır, yeni bir başlangıç yapılır. Eğer doğum haritanızdaki işaretler elveriyorsa Güneş Tutulması mesleki açıdan bir milat olarak kabul edilebilir İş hayatımızda karışıklıklar olabilir, değişiklik yapmak zorunda kalabiliriz. Beklenmedik bir ün kavuşabilir veya gözden düşebiliriz. Profesyonel ilerleme ve sosyal şöhrette odaklanılır. Birinin amaçları yönünde hareket etmesi için kararlılıkla ilerlemesi teşvik edilir ve kişi tanınma yönünde sağlam adımlar atar. Birey, gayretlerinin ödüllendirilmesinde, başarının bir göstergesi olarak ödeme artışı, terfi ve özel ilgi gibi elle tutulur desteklemeler arar ve bu yönde kuvvet oluşturur.

Yıldızlarınız üzerinizde mutluluk ve şansla pırıl pırıl parlasın, İyi bir Güneş tutulması zamanı geçirmeniz dileği ile...

Hülya Balıkavlayan♥♥♥21 Kasım 2011 Pazartesi

YAY BURCU VE YAY'IN BİLİNMEYEN YÜZÜTemel İlkesi :Arzularım.


Küresel olarak elde edilmiş ve saklanmış tüm bilgilerin ve verilerin, herkes için ulaşılabilir olmasından ve seyahat yoluyla ufukların genişlemesinden mutluluk duyar. Zodyak'ın filozofu olarak izin göreviniz,ortak bilinci anlayabilmek için , beşeri olayların yansımalarını araştırmaktır. Şimdi her zamankinden daha çok bu alandaki olağanüstü yeteneğiniz insanlara cesaret verecek ve takdir edilecektir.

Yay, genişlemenin olduğu kadar, aşırılığın da gezegeni olan Jüpiter tarafından yönetilir. Yunan mitolojisinde Jüpiter hiç bir cinsel organla (kadınlar, tanrıçalar, genç erkekler,hayvanlar vs.) asla tatmin olmayan cinsel şehveti ile ünlüdür. Eminim eğer elinde olsaydı bitkilerle de cinsel ilişkiye girerdi. Bu Jüpiter tarafından yönetilen Yay'da görülebilir. İşte bu nedenle onları uzun ilişkilere sokup evcilleştirmek zordur.

Oburluk da Yay için bir sorun olabilir. Bunun nedeni yine burcu yöneten Jüpiter'in yoğun enerjisidir.

Hayatın anlamını keşfetmek ,Yay'ın hedefi budur.

Yay’ın düşüncesi hayatımızın görünürdeki tüm gelişigüzelliğinin arkasında müthiş bir Düzen olduğuna güvenmektir. Bu düzenin anahtarını deneyimle, araştırmayla, günlük yaşamın akıl köreltici kalıplarını kırmaya istekli olmakla bulur. Değişik düşünce biçimlerine açık kalma ihtiyacında olan Yay'ın bunun için seçebileceği yöntemlerden biri yolculuktur. Böylelikle kendisininkinin dışında kalan kültürlerle gönüllü, açıkkalpli ilişkiler geliştirilebilir. Esas düşüncesi hem iç, hem de dış dünyanın ufuklarını genişletmektir.

Yay'ın stratejisi, hayatı bir serüven gibi, güvence düşünmeden yaşamak ve arkasına saklanmakta olduğunu farkettiği her fikir veya görüşü gönüllü olarak bir kenara bırakmaktır.

Bu stratejiler için özgürlük zorunludur. Coşku, maceracılık, neşeli bir ruh - bunlar Yay'ın kaynaklarıdır. Hemen uyum sağlayabilir, esnektir, sıkıntılardan kolay kurtulabilir.

Bu kaynaklar Yay'ın aynı zamanda gölge yönünü açığa çıkartırlar. Pembe gözlükleri, hevesleri ve tedbirsizliği ile bir çok bataklığa körlemesine yürüyebilir. Her şeyi bildiğini sanmak, kibir, lütufkarlık, aşırı iyimserlik, boyunu aşma ve yanlış değerlendirme yüzünden Yay bir anda trajedinin burcuna dönüşebilir. Diğer gölgesi insan ilişkilerinde yaşanan gerçek yakınlıktan kaçınmasında yatar. Bir göletin yüzeyinde sıçrayarak ilerleyen bir taş gibi yaşamda kayarcasına ilerler ve ancak o kadar öğrenir.

Öğrenmesi gereken; yoğunluğu ve odaklanmayı sağlamak, öğrendiklerini hazmetmek ve içselleştirmek, ilişkilerinde kendisini ortaya koymak, arayışın zenginliği ve derinliği için paylaşmaktır.

“Kendini önemsemek insanı ağırlaştırır, hantal ve mağrur yapar.

Bilge kişi olmak için insanın hafif ve akıcı olması gerekir”

(Don Juan öğretileri-Carlos Castenada)

Ufkun üzerinde yükselmeyi sürdürüyoruz. Rotamızı, Jüpiter’e çevirerek Yay burcunu keşfetmeye çalışacağız. Mitolojide insan başlı at "Centuar" olarak temsil edilen Yay Burcu "Jüpiter Aşkına” diye coşkuyla bağırarak okunu fırlatır. Nereye? Hedefe. Bu Öğretmen Jüpiter yöntemidir. Bazen de karikatür kahramanı Charlie Brown’a özenir. Yayı gerer ve oku rastgele bir yere fırlatır. Okun saplandığı yere gider ve orayı hedef olarak işaretler. Lucy (Satürn) onu uyarır ”Bu şekilde hedef alıştırması yapılmaz. Önce hedefi çizersin sonra oku fırlatırsın” Charli yanıtlar; “Biliyorum, ama eğer benim gibi yaparsan asla kaçırmazsın.” Bu da Düzenbaz Jüpiter yöntemidir. Yay, iki yöntemi birbirinden ayıracak çok önemli bir kaynağa sahiptir. Bu Deneyim'dir.

Yay burcunu yöneten Jüpiter, Güneş Sisteminde ki en büyük planettir.Taçsız Kral unvanına sahip bu mağrur dev Mutlak Kral Güneşe karşı yıldız olma iddiasını ihtişamla sürdürür. Jüpiter tepeden tırnağa genişleme ve büyüme arzusuyla doludur. Venüs’le birlikte Zodyak’ın en yararlı gezegenleri olarak kabul görürler. Jüpiter, ayrıca şans, bolluk ve fırsatlar sağlar. Fakat zararını yararından ayırmak oldukça güçtür. Tıpkı, Orhan Veli’ nin "Beni bu güzel havalar mahvetti" mısralarındaki serzenişi gibi mahveder insanı. Abartı ve aşırılıklarla azdırır. Satürn, "Doğrucu Davut” gibi haddinden fazla doğrularla insanları inim inim inletirken, Jüpiter "Fareli Köyün Kavalcısı” gibi peşine taktığı insanları kaygısız ve şen bir ruh haliyle dolaştırır. Hem enine hem boyuna doğru yayılmayı sever. Bu insanın ruhsal ve fiziksel anlamda sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesi olabileceği gibi, egonun çok fazla şişerek Büyüklük Kompleksine kapılması ya da oburluğun bedeli şişmanlık veya bir tümörün hızla gelişip tüm organizmayı istila etmesi şeklinde ortaya çıkabilir. Sonuçta bütün planetlerde olduğu gibi Jüpiter’i, Öğretmen ya da Düzenbaz yapan bizim seçimimizdir.

ORGANİK FONKSİYONLARI:

Karaciğer: Karaciğer vücudun en büyük organıdır ve büyümesi organizma için bir tehdittir. (Jüpiter de, sistemin en büyük planetidir, büyümesi sistem için bir tehdittir - her şey birbirini tutuyor) Karaciğer diyaframın altında, sağda yer alır ve ön yüzü kaburgalarla örtülüdür. Başlıca görevleri; A.D.K. vitaminlerini ve Glikojeni depo eder / Protein, Karbonhidrat ve yağların birbirine dönüşümünü sağlar /Amonyağı üre ve ürik asite dönüştürür / Kanın pıhtılaşmasını engelleyen heparini, kanama sırasında pıhtılaşmayı sağlayan fibrinojeni ve protrombini üretir / Safra salgılanır.

Bu olaylar karaciğerin lopçuğunda gerçekleşir. Lopçuğun merkezinde merkezi toplar damar, çevresinde ise safra kanalı, karaciğer atardamarı ve kapı toplar damarı bulunur. Karaciğerin etrafı glisson kapsülü ile örtülüdür. Bunun üzerinde periton vardır.

Karaciğer rahatsızlıkları:Sarılık, Karaciğer İltihabı (Hepatit), Karaciğer Büyümesi (Hepatomegali), Karaciğer - Dalak Büyümesi (Hepatosplenomegali), Karaciğerin Yassı Parazitleri (Karaciğerde yerleşir ve safra yollarını tıkarlar), Siroz vb.

Psikolojik bağlamda Karaciğer Öfke, Gazap ve İlkel duyguların yeridir.

Safra Kesesi: Safra salgısı karaciğer tarafından yapılır ve safra kesesinde depo edilir. Gerektiğinde koledok kanalından water kabarcığına ve oradan da ince bağırsağa geçer. Safra büyük yağ moleküllerini yağ damlacıkları haline getirir. Bağırsaklarda dezenfektan görevi yapar. Mideden gelen asitli besinleri (kimus) nötrleştirir.

Safra Kesesi rahatsızlıkları: Safra Kesesi İltihabı (Kolesistit=Akut / Genellikle taşla birlikte, Kronik / Taşla birlikte oluşan bakteri enfeksiyonu), Safra Taşı (Kolelitiyaz), Safra Yolu İltihabı (Kolanjit). Safra Kesesi Taşlarının psikolojik fonksiyonu; Yargı, mahkum etme ve kibirdir.

Dalak: Hızlı reaksiyon gösteren bağışıklık sistemi hücrelerinin (Lenfositlerin) üretildiği yerdir. Dalağın fonksiyonu doğrudan kanla ilgili olduğundan Jüpiter’in Güneş ve Mars'la olan sert etkileşimi kanla ilgili ciddi sorunlara yol açabilir.

Yağ Metabolizması: Bedenimizdeki yağlara "Lipid" adı verilir. Lipitler kanda taşınabilmek ve beden içinde kullanılabilmek için proteinlerle birleşirler. Bu lipid- protein birlikteliklerine lipoprotein denir. Kan lipitlerinden biri Kolesteroldür. 2 türdür. Düşük yoğunluklu Lipoprotein (Low Denisity Lipoprotein). Bu tür, "LDL" olarak bilinen kötü kolesteroldür. Atardamarların iç yüzeyine girerek Ateroskleroza yol açar. İkinci Kolesterol türü ise Yüksek Yoğunluklu Lipoprotein (High Denisty Lipoprotein) dir. Bu da HDL olarak bilinen iyi kolesteroldür. Aterosklerozun oluşmasına ve atardamarlarda yağ birikmesine karşı savaşır. Kolesterol hücre zarının yapısı, safra oluşumu, steroid hormon salgıları ve D vitamini sentezi için önemli bir maddedir. Trigliseridler kandaki lipitlerden biridir. Fazlalığı şişmanlık, şeker ve tiroid hastalığı ile kalp damar hastalıklarına yol açar.

Üre üretimi, Ürik asit: Ürik asit, hücre çekirdeklerinin yıkım ürünü olduğu için,fazla protein alan kişilerde oluşur. Normalde kan ve idrarda bulunurlar. Fazlalığı eklemlerde birikerek Gut (damla) hastalığına yol açar.

Hipofiz Arka lobu: Vasopressin (Antidiüretik hormon=ADH) salgılandığı bölümdür. Düz kasların kasılmasını sağlar ve kan basıncını artırır. İdrarla atılan su miktarını kontrol eder. Eksikliğinde Şekersiz Diyabet=Diabetes İnsipudus görülür.

Karbonhidrat Metabolizması: Basit karbonhidratlar şekerlerdir. Tek şekere Mono-sakarin denir. İki şekerin bileşimine Di-sakarin denir. İçinde çok sayıda şeker bulunan bileşimlere ise Poli-sakarin denir (Nişasta). En önemli karbonhidrat Glikoz denen mono-sakarindir. Glikoz beynin kullanabileceği tek enerji kaynağıdır. Kanda düşük düzeyde glikoz bulunması beyin işlevlerini bozar, hatta komaya yol açabilir. Sofrada kullandığımız adi şekere Sakaroz denir. Bu bir di-sakarindir. Glikoz ile früktozun birleşmesiyle oluşur. Meyvelerde çok miktarda bulunan Früktoz da bir mono-sakarindir. Karbonhidrat metabolizmasının denetiminde insülin, adrenalin ve glükagon gibi hormonlar önemli rol oynar. Karbonhidrat dengesi bozulduğunda Şişmanlık, Kardiyovasküler hastalıklar, Yüksek tansiyon, Şeker hastalığı, Safra taşları, Diş çürümeleri, Böbrek rahatsızlıkları, Ateroskleroz görülebilir.

Uyluk Kemiği ve Kalçalar: Uyluk kemiği (Femur) Üst bacak kemiğidir. Vücuttaki en büyük ve en kuvvetli kemiktir. (Jüpiter’in büyüklük iddiası burada karşımıza çıkar ne var ki Uyluk aynı zamanda yayın en zayıf noktasıdır.) Yayın idaresindeki kalçalar bedeni kusursuz bir denge içinde taşırlar. İleriye yönelmede başlıca itici güçtürler. Doğum anında Jüpiter sert etkiler altındaysa kalça çıkıklığı görülebilir.

Kalça rahatsızlıkları büyük kararlar alarak ileriye yönelmekten korkmayı simgelerler. Yay aynı zamanda Siyatik sorunlarını da içerir.

Şişmanlık (Obesıty): Vücut fazla alınan yakıtı ve enerjiyi yağ olarak depolar. Aldığımız besin ile kullandığımız enerji arasında bir denge kurulamadığında Şişmanlarız. Fazla yemekten doğan şişmanlıkta Venüs-Jüpiter açıları baş roldedir. Bunun haricinde Metabolizma (Endokrin) bozukluklarından doğan şişmanlıkta Ay’ın parmak izine rastlarız. Ensülin salgısının aşırı faaliyetinden kaynaklanan şişmanlık (Hipoglisemi ve doymaz iştahla birlikte seyreder) gene Jüpiter’le birlikte Ay ve Venüs iş başındadır. Gonadların (Dişi ve erkek eşey hormonları) fonksiyon yetersizliğine bağlı şişmanlıkta bu üçlüye Pluto da katılır.

Globus Pallidus: Prf.Dr.Tony Nader, beyinde yer alan bu çekirdeği Jüpiter’in idare ettiğini belirtmektedir.

Jüpiter’in aşırı yayılmacılığı başta karaciğer fonksiyonlarına zarar verdiğinden alerjiler, ciltte döküntüler (egzama, kurdeşen vb) kan zehirlenmeleri veya yüksek kan basıncı, kalp büyümesi gibi rahatsızlıklara da yol açar. Jüpiter olumlu ve yararlı bir gezegen olduğundan çoğunlukla ağır tahribat yapmaz ancak bir doğum haritasında diğer planetler çok sert etkileşim içindeyse o zaman dolaylı yoldan Jüpiter de bu olumsuz durumu destekler.

İkizler- Yay ekseninin ana teması DÜŞÜNCE dir. İkizler rasyonel ve entelektüel düşünceyi,Yay ise sezgisel, soyut ve kavramsal düşünceyi temsil eder. İkizler burcunun yöneticisi Merkür Beynin sol yarıküresi, Yay burcunun yöneticisi Jüpiter beynin sağ yarıküresi ile bağlantılıdır. Beynin iki yarıküresini "Corpus Callosum" adı verilen ve liflerden oluşan kalın bir kabloyu andıran bağ birleştirir ve iki kürenin birbiriyle ilişkisini sağlar. İkizler burcuyla Yay burcunu da "İletişim Aksı” birbirine bağlar. Böylece Merkür (sol beyin) ile Jüpiter (sağ beyin) birbiriyle bilgi alışverişinde bulunur. İkizler süreci İlk öğrenim, Yay süreci de Yüksek öğrenimi temsil ettiğinden düşünce hamlıktan olgunluğa uzanan bir süreç izler. Bu süreçte kıvamlı bir şekilde pişmek esastır, ama bu beraberinde haşlanma ve kavrulma riskini de taşır. 3.ev Pazaryerinden, 9.ev Tanrı katına uzanan bu aksta kral, mehdi, evliya, peygamber hatta Tanrı iddiaları ya da sanrıları adamın aklını başından alabilir. Psikiyatrik tabloya bakacak olursak en sık karşılaşılan vaka Grandiöz (Büyüklük kompleksi) daha seyrek olarak da Şizofreni ve "Çoğul Kişilik “ vakalarıdır.

Şizofreni (Schizo-phrenia): Eskilerin "Ruhun Veba"sı dedikleri bu amansız hastalıkta önceleri akıl hastanelerine kapatılan şizofrenler, tıptaki ilerlemeler sonucu bu gün ilaç ve psikanaliz tedavisiyle birlikte sağaltılmaya çalışılmaktadır. Kelime anlamı "Zihin Yarılması” olan Şizofrenide gelinen son aşama bilişsel süreçler ve nöron devreleridir.

Andreasen’a göre; "Şizofreninin bilişsel süreçlerin yanı sıra duygular ve devinim dizgeleri ile bağlantılı olduğunu, bu nedenle beynin yalnızca bir ya da birkaç bölgesindeki bir bozukluktan çok aradaki iletim devreleriyle ilgili bir bozukluğun olabileceğini belirtmektedir. Temel bozukluğun prefrontal korteks, subkortikal merkezler ve beyincik (serebellum) arasındaki devrelerin bozukluğu ile ilgili olduğunu, bu nedenle bu temel bozukluğu "bilişsel ölçüm bozukluğu-cognitive dysmetria" olarak adlandırdığını ileri sürmektedir.” Bu verilere göre Şizofrenide;

1)Frontal lobda küçülme

2)Talamus’un algıları süzme ve ayıklama işlevinde bozukluk.

3)Prefrontal korteks ve cerebellum (serebellumun bilişsel işlevlerde bir yeri olduğu artık bilinmektedir) arasındaki devrelerde bozukluk bulunmaktadır.

Eugene Bleuler, Şizofreninin belirtilerini şöyle sıralamaktadır;

A) Temel (birincil) belirtiler;

1) Duygulanım (affect) bozukluk; ilgi azalması, küntleşme, dengesizlik.

2) Çağrışımlarda (association) bozukluk; düşüncede duraklamalar, bloklar, kaymalar, sözcük salatası, garip ve anlaşılmaz ifade.

3) Ambivalans; Kişide birbirine karşıt duygu ve eğilimin aynı anda olması.

4) Otizm (autism):Gerçek dünya ile iletişimi azaltarak ya da keserek kendisine göre bir iç dünya kurmak, o iç dünyanın ihtiyaç ve kurallarına göre düşünüp, davranmak.

5) Bilinç, yönelim: Oryantasyon ve bellekte temel bozuklukların olmayışı.

B) İkincil Belirtiler;

1) Sanrılar: kalıplaşmış, yineleyici (stereotip) fikirler ve uğraşılar.

2) Varsanılar: halüsinasyon-yanılsamalar (illüzyonlar)

3) Devinim bozuklukları: Donakalım (Katatoni) katalepsi, balmumu eksikliği (flexibilitas cerea), garip duruşlar, yüz oynatmalar (mimikler-tikler) kalıplaşmış-yineleyici hareketler.

Genellikle psikanalistler de şizofrenide doğuştan yapısal bir yatkınlığın, bir ego zayıflığının ve birincil narsistik duruma kolayca gerileyebilme eğiliminin olduğunu kabul ederler.

Sulllivan’ın görüşlerine göre; “Şizofrenik ailelerde önemli “yarılma” (Schizm) ve bozulma olduğunu, şizofrenik çocuklara annelerince özel bir önem verildiğini (örneğin; çocuk anne için bir dahidir. Tanrının özel olarak verdiği olağan-dışı bir varlıktır vb)

Lidz ise; "Ana-babadan biri çok aşırı baskın ve saldırgan, öbürü de ileri derecede bağımlı, edilgendir. Aile yarılmasında ana-babadan biri öbüründen doyum ve destek bulamamakta bu yüzden doyum ve destek için çocuğa yönelmektedir.”

İrvin Yalom; "Şizofrenik hastaların çoğu kendilerini canlı olarak hissedemezler. Bu ölü olma halinin, şizofrenik hastalardaki bütün duyguların top yekun bastırılmasının bir işlevi olduğuna hiç kuşku yoktur, ama aynı zamanda bu durum ek bir savunma amacına da hizmet etmektedir; "ÖLÜ" olmak hastayı ölmekten kurtarabilir. Sınırlı ölüm gerçek ölümden daha iyidir. İnsan zaten ölüyse ölümden korkması gerekmez. Burada gözden kaçırılmaması gereken önemli bir nokta vardır; Hastanın ölüme karşı birincil kalkanı her şeye gücü yeterlilik hissidir (kendisini Tanrı gibi hissetme) ki bu da şizofrenik hastalıkta anahtar özelliktir.”

Şizofreni çok değişik belirtiler gösteren (heterojen görünümlü) bir bozukluk olduğundan tipik bir genel görünüm tanımlanamaz. Hastaların çoğunda belirgin vurdumduymazlık, ilgisizlik, donukluk ve çekingen görünüm vardır. Uyku-uyanıklık düzeni bozuktur. Cinsel isteksizlik ve Empotans sık görülen belirtilerdir. Bazen de aşırı cinsel kamçılanış, aşırı sıklıkta özdoyurum eylemleri olabilir. Gözle takip ya da sabit bir noktaya bakma sırasında sarkaçvari salınımlar olmaktadır. Aşırı derecede sigara bağımlılığı (nedeni; bu hastalıkta rol oynayan dopamin,seratonin ve glutamat dizgeleri üzerinde nikotinin olumlu etkisine, ilaç yan etkilerini azaltmasına bağlanmaktadır) Ayrıca alkol, esrar, eroin, kokain gibi maddelerin fazla kullanılması da sık görülmektedir. Beklenmedik biçimde saldırgan ve ajite davranmaktadırlar. Araştırmalar Şizofren hastalarının genellikle kış ve ilkbahar aylarında doğduklarına ve çoğunlukla travmatik bir çocukluk dönemi yaşadıklarına, ayrıca pek çoğunun yaşamında göç olgusunun bulunduğuna dikkat çekmektedirler.

Paranoid, Heberfrenik, Katatonik, Rezidüel, Ayrışmamış vb şeklinde şizofreni türleri vardır. Süregelen klinik bulgularda glukoz metabolizmasında ve kan akımında azalma, Corpus callosum’un olmaması veya küçük olması, beyaz cevher içinde yer yer gri cevher adacıklarının (gri cevher heterotropileri - Bir dokunun bulunmaması lazım gelen yerde) bulunması Şizofrenide genetik yatkınlığın olduğu varsayımını da desteklemektedir.

"İnsanoğlunun yaşamının bir çok döneminde ve koşulunda genler organizmanın içinde bulunduğu ortamın etkisi ile değişebilmektedir. Genlerde var olan bu esneklik ve plastisite (yoğrulabilirlik) sayesinde insan tümden genetik yapısının ürünü ve kölesi (genetik determinizm) olmaktan çıkabilmektedir. İnsanoğlu evrimsel gelişiminde, beynin ve genlerin plastisitesi sayesinde çevreye uyum yapabilen, kendisini ve çevresini değiştirebilen ve göreceli özerkliği olan bir yapıya kavuşmuştur.”

Ve tam da bu can alıcı noktada Astroloji hayati rol oynamaktadır. O da, bize doğum haritamıza prangalı bir mahkum olmadığımızı, onun rehberliğinde kendimizi tanıyarak yaşamımızın mimarı olabileceğimize işaret etmektedir. İnsana hem iradesini kullanabilme gücü, hem de iradesini aşan noktada kaderini kabullenme ve sevmeyi öğretmektedir. Çünkü insan kaderiyle savaşarak değil onunla paralel hareket ederek kendini gerçekleştirebilir. Şimdi, kaç gram Merkür ya da kaç gram Jüpiter ve Neptün’ün Şizofreniye yol açtığını merak ediyorsanız eğer, buna verecek yanıtım yok. Bu ciddi hastalıkla ilgili astrolojik olarak söyleyebileceğimiz şeyler ancak olasılık dahilindedir. Merkür (İkizler/Başak) Sol Beyin, Jüpiter (Yay)-Neptün (Balık) sağ beyin ana temsilcileridir. Bu dörtlü arasındaki değişken büyük kare de, bu dörtlünün kısmi birbiriyle uyumsuz açıları da (3.6.9.12 ev olumsuz etkileşimi), Bu iki aksta toplanan ağır etkili gezegenlerde rol oynayabilir. Güneş ve Ay bağlantısı zaten hayatidir. Bir de Ay düğümleri tüm kalıtsal ve ruhsal hastalıklar da önemli bir etkendir.

Sol beyin Merkür; buna "Üst Beyin" de denmektedir ve % 28 gri renkli hücreler den oluşmaktadır. Sağ beyin; Jüpiter-Neptün; buna "Alt Beyin" de denmektedir % 72 beyaz hücrelerden oluşmaktadır. Üst beyin kişiseldir (Ben bilinci), Alt beyin evrenseldir (Biz bilinci). Üst beyinde saat zamanı, Alt beyinde uzay zamanı vardır. Gluoril (genetik kod )açılımlarında üst beyin alt beynin şifrelerini çözemediğinde ruhsal hastalıklar olarak tezahür eder. Burada bir parantez açıp Jüpiter’in metaline değinelim. Kalay Karbon grubunda yer alan kimyasal bir elementtir. Beyaz kalay (beta) -Gri kalay (alfa) olarak iki şekilde bulunur. Beyaz metalin düşük sıcaklıkta ani olarak gri biçime dönüşmesi "Kalay Vebası”olarak adlandırılır. Şizofrenide klinik bulgularla saptanan gri cevher heterotropileri ile beyaz kalayın gri kalaya aniden dönüşmesi arasında bir şifre olabilir mi? Yani Kalay Vebası ile Ruhun Vebası arasında bir paralellik söz konusu mudur? Ne dersiniz?

PSİKOLOJİK FONKSİYONLARI:

İnanç ve Anlam: Jüpiter İnancın planetidir. Bu sıradan bir inanç değil, esaslı bir inançtır. İnsana inanç. Tanrıya inanç. Evrene inanç. Sarsılmaz bir şekilde hayatın yaşamaya değer olduğuna inanç. Anlam duygusu ve inancı Yay'ı Nihilizm den korur. Çok sert bir etki altında olmadığı sürece anlam bunalımına düşmez. Varoluşsal kaygılarla en iyi başa çıkabilme yolunun inanç ve anlamdan geçtiğini içgüdüsel olarak bilir. Evrendeki hiçbir mekanizmanın insanoğlunun aleyhine çalışmadığına inanır. Her şerde bir hayır görür. Bakış açısı pozitiftir. Bunlar insanı ayakta tutan ve iyi hissetmesini sağlayan olumlu özelliklerdir. Ancak aşırı genişleme ve gerçekçi olmayan beklentiler bu burcun tuzaklarıdır. "Her şey olacağına varır” eğilimiyle sorumluluktan ve uygulamadan kaçabilir. Oysa Don Juan’ın Carlos’a dediği gibi; "Bu dünyada hiçbir şey armağan gibi verilmez, her şey zorluklarla öğrenilir.”

Felsefe: "Bir şey biliyorsam o da hiçbir şey bilmediğimdir” Ünlü Filozof Sokrates’in asırlar öncesi attığı ok tam da Felsefenin kalbine saplanmıştır. Bir Filozof aslında çok az şey bildiğinin farkındadır. Bu yüzden hep gerçek bilgiye ulaşmaya çalışır. Sokrates bu türden ender bir kişiydi. Asla Fildişi kulesine çekilip insanlara ahkam kesmezdi. TersineCahil i oynamayı çok severdi. Onun bu tutumu Felsefe tarihine "Sokratesçi İroni”olarak geçmiştir. "Atina uyuşuk bir at. Ben de onu uyandırıp canlandırmaya çalışan bir at sineğiyim” sözüyle, soru sormanın önemine işaret ederdi. Her zaman en korkulan kişiler soru soran kişilerdir. Sorgusuz–Sualsiz Aldım-Kabul ettim davranış biçimi bir tür hipnoz veya transtan farksızdır. Deneyim sürecinden geçmeyen bilgi sadece malumat olarak kalmaya mahkumdur.

Yüksek öğrenim: Amerikalı Astrolog Stephen Arroyo, eğitimin 4 aşamasını Değişken burçların sembolize ettiğini söylüyor. Sırasıyla İkizler Burcu; İlk öğrenim (Kişisel algılama ve iletişim becerisi kazanma), Başak; Orta öğrenim (Çıraklık), Yay; Yüksek öğrenim (Ustalık, Bilgelik), Balık ise, Spritüel öğrenim (Ruhsal büyüme ve Evrenle bütünleşme) son aşamayı kapsar. J.Wolf Green de bu değişken burçların oluşturduğu büyük karenin bilinçte doğal bir dinamik ve gerilim durumu yarattığını söylüyor.

Mitolojide Jüpiter, "Tanrıların Kralı”dır ve Olimpos Dağının zirvesinde yaşar. Merkür ise "Tanrıların habercisi”dir ve dağın etrafında bir aşağı bir yukarı mekik dokur. Merkür “Bugün” e Jüpiter ise “Yarın”a odaklıdır. Merkür nötrdür. Her kalıba uyar. Saf zekayı ve ham bilgiyi temsil eder. Ahlak kavramı yoktur. Fırsatçıdır. İşine geldiği gibi hareket eder.Jüpiter de ise inanç ve ahlak vardır. İlkelidir. Yasa koyucu ve koruyucudur. Onun da açmazları ve çıkmazları vardır elbet. Deneyimden yoksun bir akıl hocası ya da ahlak kumkuması bir yargıç olabilir. Oysa Yüksek öğrenimin ana hedefi ustalık kazanmak, uzmanlık geliştirmek ve bunu tüm insanlığın hizmetine yaymaktır.

İyimserlik, Hoşgörü, Umut, Olumlu Yaklaşım: Jüpiter bize kendimizi iyi hissettirir. Kesinlikle negatif titreşim yaymaz, karamsar değildir, ama Jüpiter ayarını iyi yapamadığımızda bizi fena ayartır. Gözünden hiç çıkarmadığı pembe gözlükleri ile iflah olmaz bir İdealist ve Popüler Optimistir. Jüpiter doğum haritamızın neresinde yer alıyorsa orada korunduğumuz hissi yoğundur. Bu nedenle her şeyi garantide sanıp tembelliğe kapılabiliriz. İnsanın kendini sürekli karamsar, kötümser ve çökkün bir ruh hali içinde hissetmesi ne kadar sağlıksızsa sürekli iyimser, hafif ve mutlu hissetmesi de aynı derecede sağlıksızdır. Yaşam, negatif ve pozitif kutupları iç içe devinen bir spiraldir. Bir uçta takılıp kalmak yaşamı askıya almak demektir. (Kalp elektrosunda düz çizginin anlamı Ölümdür / Bu çizginin inişli çıkışlı grafiği yaşam belirtisidir) Yaşam ustalığı da bu iki kutbun dengelenmesidir.

Neşe, Coşku, Heves / Fanatizm - Dogmatizm: Yay'ın kaynaklarıdır. Çoğunlukla Hevesli bir öğrenci, Coşkulu bir Sporcu, Neşeli bir Çingene ve Muhteşem bir Çocuk halleriyle yaşama yansır. Sert açılar altında bu dinamik enerjiler yüksek gerilim hattına sıçrayarak Fanatizm ve Dogmatizmi beslerler.

Maceraperest, Gezgin, Bağımsız / Aylak-Geveze: Yay'ın Stratejisi bir anlamda hayatı bir serüven gibi yaşamaktır. Bunun için de kişisel özgürlük zorunludur. Kısıtlanmaktan bu kadar korkan başka bir burç yoktur. Yay'a verilecek en büyük ceza onu dar ya da kapalı bir alana hapsetmektir. Yay'ın yuvası doğadır. Tüm doğa yaratıkları da ailesidir. Yerdeki karıncadan gökteki kuşa kadar içi titrer. Gerçek bir doğa aşığı ve gönüllü bir çevrecidir. Hayvanlara ve Çocuklara zarar verilmesine hiç tahammül edemez. Yay amaçsızca yaylandığında günde kırk kapının ipine asılan, boş gezenin boş kalfası olup çıkar. Gününü bir torba dolusu laf ederek geçirir ne var ki söyledikleri bir incir çekirdeğini bile doldurmaz. Yay’ın, Karınca (Satürn) ile Cırcır böceği (Jüpiter) hikayesinden kıssadan hisse çıkarmasında büyük hayır vardır zira Jüpiter’in panzehiri Satürn’dür.

Lütuf, Kibir, Küstahlık, Görgüsüzlük: Yay Burcu görünürde iyi kalpli,cömert ve yardımsever olduğundan onun olumsuz yönlerini yakalamak biraz zordur. Eğer siz de bir insanın zahmetsizce iyi olabileceğine ve kolaylıkla başkalarına da iyi davranabileceğine inanıyorsanız bu tuzağa düşersiniz. Yay Asalet sultasını Aslan'la birlikte paylaşır, ama ikisinin de en büyük zaafı Kibir ve Lütufkarlıktır. Kendisine ve yaptıklarına hayranlık duyulmasını hararetle talep ederler. Jüpiter gösteriş ve İddianın planetidir. Yay, "Küçük dağları ben yarattım, büyükler babamdan miras kaldı” edasıyla insanlara yukarıdan aşağıya doğru göz süzdüğünde kullandığı sağlıksız malzeme geri teper. Kendi halindeki insanlar da ona aşağıdan yukarıya doğru bir bakış fırlatarak karşılık verirler; "Kim olduğun o kadar bağırıyor ki, ne dediğini duyamıyorum” (Bir bilge)

Komedi (Mizah anlayışı) - Sakarlık: Filozof, Kaşif, Alim ve Aristokrat sıfatlarıyla Zodyak’a nam salan Yay Burcu aynı zamanda ıslık çalıp, taklalar atarak insanı eğlendiren sevimli bir Palyaçodur. Kahkahası sıkıntılarının tesellisi ve ilacıdır. Yay'ın abartma ve kendine aşırı güvenme huyu başını gerçekten belaya sokabilir. Ayağı kayıp düştüğünde kafasını gözünü patlatsa (Sakarlığı meşhurdur ama ona sorarsanız koruyucu meleğinin izin günüdür) etrafındakiler kan kaybından gidiyor diye feryadı basarken, O hiçbir şey olmamış gibi, " Aaa! Gördünüz mü kanımın rengi ne muhteşem kırmızı !” diyebilecek tek burçtur. Bilinen başka bir örneği de yoktur. Başak’ın Hypochondriasis (hastalık hastalığı) özelliğine karşılık Yay’ın Hyperchondriasis (Tüm hastalık belirtilerini yok sayarak aldırış etmeme) tavrı baskındır. Bunun temelinde ”Bana bir şey olmaz - Ben Sentor Varisiyim”gibi çok özel, seçilmiş, ilahi bir varlık olduğuna dair sarsılmaz bir inanç yatar. Bazen de hastalık ona çok kaygı verdiğinden bir kaçınma davranışı olarak ortaya çıkar.

İltifat mı- Hakaret mi (Pot kırma): Yay'ın pot kırma huyu dillere destandır. Akrep gibi acımasız bir stratejiyle insanlara saldırıp, diliyle sokmaz ama ağzını açtığında ortalık bir anda karışır. Diyelim ki Yay arkadaşınıza yeni sevgilinizi nasıl bulduğunu sordunuz. O da açık yüreklilikle size; Doğrusu çok isabetli bir seçim (iltifat olduğunu düşünüp tebessüm ederken) Hiç olmazsa bu bir karış adam seni on karış topuklu ile dolaşma eziyetinden kurtarır deyince (Tebessümünüz donar) Ne demek şimdi bu? İltifat mı yoksa hakaret mi? Hiçbiri. Sadece sürç-ü lisan eylemiştir. Af ola.

Deneyim ve Keşfetme dürtüsü: Yay'ın en büyük hedefi evreni keşfetmektir. Evrenin işleyişine duyduğu merak ve hayranlıkla sınır tanımadan ilerler. Sürekli kendini aşma arzusu taşır. Kah Don Kişot gibi yel değirmenleriyle savaşır, kah Evliya Çelebi gibi kıtadan kıtaya sıçrar. Kah da Yunus Emre gibi "Bir ben vardır bende, benden içeri..” deyip kendini içsel gelişime adar. Yay'ın temsil ettiği 9. Evin geleneksel adı "Uzun Yolculuklar Evi"dir. Bu ev yaşamın bütünselliğini kavramaya ve onun içinde kendi yerimizi bulmaya çalıştığımız çok önemli bir deneyim alanıdır Burada evrensel yasalarla tanışıp, farklı inanç ve kültürlerle buluşuruz. Yüksek öğrenimin asıl amacının niceliksel (diplomalar, doktoralar)dan ziyade niteliksel (kalite, ustalık, uzmanlık) olduğunu idrak ederiz. Burası Tanrı Zeus’un katıdır.Olimpos dağının zirvesidir. Buraya ancak bir dağcı gibi risk alarak, aşkla-şevkle tırmanabiliriz. Kolaya kaçıp tepesine paraşütle atladığımızda maazallah Tanrıların gazabına uğrayabiliriz.

Din Adamı - Alim / Yobaz-Sofu - Cahil: İnsanın kaçamayacağı en büyük otorite kendi vicdanıdır. Dini inançlarda bu mertebede yer alır.Kendi yüreğine bakabilme cesaretinden yoksun, kıt aklı ve bulanık yaşamıyla kalkıp başkalarına vaaz eden, ahkam kesen, iyi-kötü, doğru-yanlış, güzel-çirkin yargısını din adına Demokles’in kılıcı gibi sallayanlar "Kutsal Varlık” olan insana çok büyük zarar verirler. Hamlıktan (3.ev) - Olgunluğa (9.ev) uzanan bu kıl kadar ince kılıç kadar keskin Sırat Köprüsünde biraz durup, Özdemir Asaf’a kulak verelim;

Kendi bahçesinde dal olamayanın biri

Girmiş bahçeme ağaçlık taslıyor.

Ahlak - Erdem - Yargı: Ata Ruhum Jung’un deyişiyle; "Olduğumuzdan daha iyi ve yüce insanlar olarak yaşamaya çalışmak bizi aşırı derecede ikiyüzlülüğe ve sahtekarlığa götürür. Ayrıca üzerimize öylesine bir gerilim yükler ki, çok daha kötü durumlara düşer ve çöküntüye uğrarız. Yüksek erdem sahibi insanların titizliği ve bağışlamazlığı iyi bilinir. Günlük gazetelerde sergilendiği gibi çok saygıdeğer bir vatandaşın cinsel yaşantısı bazen şaşırtıcı olmaktadır; cinayet olayları hiç umulmadık çevrelerde ortaya çıkmaktadır.” Kısacası gölge her yerde kol gezmektedir. Bu gerçeği kabullenmek ve bununla yüzleşmek kuşkusuz manevi cesaret gerektirir.


Kendini Bilmek / Patavatsızlık - Dangalaklık: Kişinin kime, neyi ne zaman nasıl söyleyeceğini bilmesi kolay kolay ve hemen başarılacak bir hadise değildir. Yayın sağlıksız işleyen sürecinde Kendini Bilmenin yerini Patavatsızlık, Bilgeliğin yerini de Dangalaklık alır. İkisi arasındaki farkı, Doğan Cüceloğlu çok net vurguluyor; "Patavatsız önem vermediği için, Dangalak aklı yetmediği için başkalarını rahatsız edecek şekilde davranır.

"Kendini Bilmek" neden önemlidir? Çünkü; Yaşamın gerçek amacı budur. Çünkü; ancak kendini bilen insan gerçek doyum ve mutluluğa ulaşabilir. Bizim kültürümüzde kişinin kendisini bilme teması oldukça geniş bir yer tutar. YunusEmre bu konuda başlı başına bir hazinedir.

İlim ilim bilmektir ilim kendin bilmektir.

Sen kendini bilmezsin ya nice okumaktır.

TÜM SEVGİMLE
Hülya Balıkavlayan

Ayrıca Kaynaklarım:

Ders Notlarım ve
Medical Astrology (Jane Ridder-Patric)
Planets and Their Keywords (Reinhold Ebertin)
The Planets and Human Behaviour (Jeff Mayo)

20 Kasım 2011 Pazar

24 KASIM MERKÜR GERİLEMESİ , GENEL VE BURÇLARA ETKİLERİ24 Kasım 2011 Saat:09.20 de Merkür evrensel Yay burcunda geri hareketine başlıyor. Etkileri birkaç gün önceden başlayacak bu gerileme 14 Aralıkta sona erecek. Merkür retrosu iletişim, seyahat, randevular, e-posta ile göndermelerde sorunlar yaratacak,yavaşlatacaktır. Bir yılda 3 kere dönen Merkür son retrosunu gerçekleştirecek.

Her Merkür retrosunda kadersel döngüler yaşarız . Bu döngüler en güçlü ve evrensel önemi fazla olan olaylar görürüz. Geçmişten gelen çözümlenmemiş konularda bir dizi olaylarla karşılaşırsınız Olaylara tepkilerimiz bizim kontrolümüz dışında olabilir. İmzalarda, iletişimde sorunlar, aradığını bulamama , kayıplar, beklenen haberlerin gecikmesi, iletişim araçlarında sorunlar sıkıntılar.Mümkünse retro sonuna kadar imza atmayın , kefil olmayın kimseye ve teknolojik aletlerinizi telefonda dahil pek fazla kurcalamayın.Eğitim, yolculuk, kardeşler ve sağlıkla ilgili sorun çıkarabilir. Özelliklede bacaklar ve bağırsaklar zorlayabilir.

Retro olumsuz anlamda en çok Yay, İkizler, Başak ve Balık burç ve yükselenlerini etkileyecek. İç gözlem eğilimlerinde olacak ve bazı konularda tökezleyecekler. Aynı zamanda kalp ve akıl arasında kendi içlerinde ciddi bir çatışma yaşayacaklar.

Merkür gerilerken Yeniay zamanı oluşacak Güneş tutulması da hepimiz için çok önemli ve yeni başlangıçlar zamanı olacak. Bu konu için ayrı yazı yarın bloğumda olacak. Burçlara geçmeden önce Merkür’ün bu dönem neler üzerinde etkisi olacak kısaca değineceğim.
Hırsızlıklar çoğalacak. İletişimde büyük sorunlar olacak. Mali krizler devam edecek. Euro sinsi şekilde bekliyor. Euro patlayabilir. Galaktik merkezde yeni bir durum veya keşif söz konusu olabilir. Tartışmalar ve etkinlikler, normalden biraz daha dedikodular içerebilir. Tavsiye ve ortaklık ile ilgili bilgiler, ortak girişimler, sözleşme görüşmeleri ve hukuki konular yanıltıcı olabilir. Düğün planları, boşanma işlemleri, sosyal etkinlikler ya da başkalarının işbirliği olumsuz sonuçlanacaktır. Yanlış güven duyguları içine girebiliriz. Yeni ülke liderleri ortaya çıkacak. Giden liderleri aratacak cinsten olacak hepsi de. ABD, Avustralya, İspanya, İngiltere, Fransa, Almanya ve benzeri Liderler ise  bocalayıp duracaklar ve ne yapacağını bilmeyen vaziyette olacaklar.  Kuzey Afrika ve Orta Doğu da  ekonomik felaket, kötü hava ve korkunç bir ölçekte doğal afetler ile birlikte bazı işgaller oluşabilir. Grup çabaları, örgütsel toplantılar, fon yaratma ve siyasi faaliyetler bir çok yeni olayların başlangıcı olup eski düzen terk edilecek aynı zamanda. Özellikle bu  yaklaşan Yeni Ay ve Güneş Tutulması altında tercih edilmekte. Avrupa Birliğinden mali kargaşa dalgaları, ana para birimi tehditkar Euroyu bastırmak için mücadele vermeye devam. Yunanistan bankacılık sistemi iyice darbe alıp çökecek arkasından da  İtalya, İspanya, Portekiz ve İrlanda ekonomileri Yunanistan’ı takip edecek. Retrodan sonra yavaş yavaş değişimler söz konusu olacak. Amerika hayal kırıklıkları yaşamaya devam ediyor. İran'la arasında psikolojik savaşlar olmaya devam edecek. Türkiye içinse komşu veya yakın ülkeler ile arasında sorunlar oluşabilir. Yakın çevreyle ve komşularla ilgili eski konular yeniden gündeme gelebilir. Hava ulaşımı başta olmak üzere yolculuklarda aksama ve ertelemeler meydana gelebilir. Basın yayın alanında sorunlarla karşılaşılabilir. Düzensizlikler eleştiriye yol açabilir. Bilgi edinme konusunda sıkıntı yaşanabilir. Günlük hayatı ve alışkanlıkları erteleyecek abartılı durumlarla karşılaşılabilir. Sağlık konusunda aksamalar başlayabilir. Eski konularla yeniden ilgilenilmesi gerekebilir.

KOÇ BURCU VE YÜKSELEN KOÇ :

Yabancılar ile ilişkilerde, eğitim alanında ve yolculuklarınızda bazı aksilikler ile karşılaşabilirsiniz. Yine bu etki altında daha önce kaçırdığınız bir eğitim fırsatını yakalayabileceğiniz gibi, daha önce önemsemediğiniz bir durumu hukuksal sorun olarak karşınızda görebilirsiniz ticari işlerde ve yolculuklarda aksama ve gecikme sonucu sorunlar yaşayabilirsiniz hayatınıza giren yeni biriyle ideall ve inançalrınızda değişiklikler olabilir Normal zamanlarda maddi konularda içinden çıkamadığınız sorunlar geri hareket döneminde daha fazla gözünüze batabilir. Bunları düzeltmeye çalışayım dersiniz. Ancak gecikmeler veya yanlış anlaşılmalar buna izin vermez. Böyle durumları lütfen normal karşılayınız. Acele kararlardan uzak durunuz. Hemen kendi kendinize hesabınızı yapınız. Şu borca girersem veya bu işi gerçekleştirirsem başkalarından ne gibi destek görürüm veya göremem diyerek kendinizi kontrol ediniz. Yüksek eğitim ve yurt dışı ile ilgili işlerde problemli bir dönem sizleri beklemekte. Bu 3 haftalık süreçte geleceğe yönelik neler yapmak istediğinize dair kararlar almanız için çok uygun olacaktır. Ama uygulamaya sokmak için Merkür retrosunun bitmesini beklemenizde yarar var. Yolculuklara çıkarken son anda aksilik yaşamamak için son kontrelleri birer defa yapmanız fena olmayacak. Master doktora öğrencileri ödevlerini teslim ederken bir kez daha gözden geçirin. Yanlışlıkla eksik sayfalar vermeyin. Hayata bakış açınızda değişimler başlıyor. Uçakla yolculuk yapacak olanlar rezervasyonlarını tekrar gözden geçirmelerinde fayda var

BOĞA BURCU VE YÜKSELEN BOĞA :

Parasal konularda aksilikler ile karşılaşabilirsiniz. Geciken ödemeler ortak paylaşımlarda sorunlar söz konusu Yine bu etki altında gözden çıkardığınız bir değeri yeniden elde edebilir ve kaybettiğiniz bir şeyi bulabilirsiniz. borç alacak taksit ödemeleri ile sorunlar yaşayabilirsiniz ödenmesinde umudu kestiğiniz bir parayı alabilirsiniz bağımlılık duyduğunuz şeyleri sorgulayabilirsiniz Bu dönemde kredi başvurularınıza ret cevabı alabilirsiniz. Zaten borç ve kredi almak için de uygun bir dönemde değilsiniz. Ortak kazançlar, yatırımlar konusunda bazı aksiliklerle karşılaşabilirsiniz. Büyük mülk almak istiyosanız şayet merkürün retrosunun bitmesini beklemenizde fayda var. Eşiniz veya ortağınız maddi anlamda zor zamanlar geçirebilir, destek olmanız gerekebilir. Ama bu desteği abartmamanızı öneriyorum. Bu dönemde sürreal konulara, mistik konulara ilginiz artabilir.

İKİZLER BURCU VE YÜKSELEN İKİZLER :

Evlilik ve ortaklık ilişkilerinde farkında olmadığınız bir durumu ortaya çıkararak sizi uğraştırabilir.İlişkinizi yeniden değerlendirme ihtiyacı duyarsınız yeni bir beraberliğe adım atmamalı ortaklık kurmamalısınız ciddi ilişkiniz, evliliğiniz konularında dikkatli olmanız gerektiğinin gerektiğinin işaretidir. Heyecan neredeyse yok denecek kadar azalır. Karşınıza çıkabilecek kişi gayet ciddi ve sizden yaşça büyük olması mümkündür. Uzun süreli bir ilişkiniz varsa, partnerinizin size karşı biraz daha mesafeli davranması, sorumluluklarınızı hatırlatması, duygularını göstermekten kaçınması, herşeyi fazla ciddiye alarak sorgulaması mümkündür.Size karşı koyduğu mesafeyi, kendinize yöneltilmiş gibi görmeyip, gayet normal bir şekilde karşılamalısınız. Evlenmeyi düşünüyorsanız şayet biraz daha bekleyin derim. Düğün hazırlıkları sırasında davetiyeleri yanlış insanlara göndermek istemezsiniz herhalde.. Bu dönemde yeni ortak işlere girişmeyin ve sadece planlayın uygulamaya sokmayın. Ortaklaşa yürüttüğünüz işlerde sorunlarla karşılaşabilirsiniz. Ortağınız her zamankinden daha asabi olabilir. Sizlerin daha alttan almanız gereken bir dönem.

 YENGEÇ BURCU VE YÜKSELEN YENGEÇ :

İş hayatınızda gözden kaçan bir ayrıntı sorunların kaynağını oluşturabilir. Yeniden ele alınan ve düzeltilmesi gereken işler söz konusu daha önce önemsemediğiniz bir sağlık sorunu ortaya çıkabilir yarım kalmış işlerinizi tamamlamak için iyi bir dönemdir Çalışma hayatınızla ilgili konularda dikkatli olunuz. İş arkadaşlarınızla olan iletişiminize dikkat ediniz. İş arkadaşlarınızla aranız açılabilir. Yanlış anlaşılmalar ve dedikodular iş hayatınıza zarar verebilir. Dikkatli olun. Geçmişte yaşadığınız ve önemsemediğiniz önlemini almadığınız kronik bir rahatsızlığınız tekrar nüks edebilir. İlginç fikirleriniz çalışma arkadaşlarınız tarafından uygun görülmeyebilir. İş hayatında her zamankinden daha fazla yorulacağınız bir dönem. Ve unutmadan iş ile ilgili göndermeniz gereken mailleri yanlış insanlara göndermeyin sağlığınla ilgili bir problem yaşayabilirsiniz. Sinirsel bir gerilim yaşayabilirsiniz. Eleştiri faktörlü bir tartışma da kendinizi bulabilirsiniz. Sevdiğiniz biri için hoşuna gitmeyecek bi fedakarlıkta bulunabilirsiniz. Çalışma hayatınızı sorgulayabilirsiniz. 

ASLAN BURCU VE YÜKSELEN ASLAN :

Zevkiniz için harcama yapabilir ve risk içeren işlerin içinde olabilirsiniz. Çocuklarınızla ilgili daha önce gözardı ettiğiniz bir konu gündeme gelebilir geçmişde kalmış bir aşk ilişkiniz yine başlayabilir işinize odaklanmakda zorluk çekersiniz. Riskli işlerden uzak durmalısınız kontrolunuz dışında kayıplarınız olabilir aşk hayatınız, hayatı algılama biçiminiz, sizden farklı olan kişilerle aranızdaki görüş alışverişiniz tümüyle önemli hale gelir. Doğal olarak ilişkinizle ilgili konularda da sakin ve olgun yaklaşımların büyük faydası vardır. Şöyle bir düşünürsek, bir yandan Mars diğer yandan Merkür geri hareketi bize, öncelikle kararlarımızı vermeden önce durup düşünmemiz gerektiğini söylemektedir. İster yeni başlayan bir aşk isterse devam etmekte olan bir ilişki farketmez. Önemli olan karşınızdaki kişinin sizden ayrı bir varlık olduğunu kabul etmenizdir. Bunu kabul ettiğinizde biliniz ki bir çok şey kendiliğinden yoluna girecektir. İletişim kurmakta zorlanılacak bu dönem içinde anlaşamadığınız veya bir türlü ortak noktada buluşamadığınız ayrıntılar kimi zaman can sıkıcı olabilir. bu durumu gayet normal karşılayınız. eskiyle alakalı yarım kalan işlerini düzene koyabilirlerdikkatli bir şekilde eski anlaşmazlıkları ele alarak çözümlemeye çalışabilirler. İlişkisi yeni başlayanlar ise acil kararlar vermeden önce iyi düşünmeli, birbirlerine olan uygunluklarını gözden geçirmelidirler. Geri hareketten çok önce önemli karar vermiş olanların bunları uygulamaya dökmelerinde bir sakınca yoktur. Ancak verilen kararlarda bir değişim söz konusu ise, bu yeni değişimin yürürlüğe konmaması,  ertelemesi yararlıdır.Aşk hayatınız, varsa çocuklarınız, sanatsal faaliyetleriniz konusunda ani kararlar vermeyiniz.Kumar, borsa, şans oyunları gibi spekülatif işlerden uzak durun. Tam kazanmaya başladım derken elinizdekilerden de olmak istemezsinsiniz. Yeni aşk başlangıçları yapmak için hiç de uygun bir dönem değil, başlangıçlar yerine yeni kişiyi daha fazla tanımak için kendinize zaman ayırın.

BAŞAK BURCU VE YÜKSELEN BAŞAK :

Ev ya da aile ile ilgili daha önce göz ardı ettiğiniz bir durum ortaya çıkarak sizi uğraştırabilir.eve ait işler onarımlar zamanınızı alabilir bu durum iş hayatınızada olumsuz yansıyabilir ailenizle ilgili sorumluluklarınızın farkına varırsınız. Yaşam alanları ev ve yuvaya ait konularda bazı terslikler çıkabilir. Ev içinde yanlış anlaşılmalardan doğan tartışmaların büyümemesi için dikkatli olmak gerekiyor. Bu dönemde taşınmayı düşünüyorsanız şayet hiç de uygun bir dönemde değilsiniz. Evinize yeni eşyalar almak ve emlak alım satımlar içinde uygun bir dönem değil.

TERAZİ BURCU VE YÜKSELEN TERAZİ :

İletişim gerektiren işlerde bazı aksilikler ile karşılaşabilir, ilişkilerinizde ise yanlış anlaşılmadan kaynaklanan sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu etki altında konuşmalarınıza dikkat etmeli ve hiçbir şeyi şansa bırakmamalısınız. Sözleşmelerde, ortaklaşa konularda ve anlaşmalarda ani nedenlerle değişiklikler gündeme gelebilir. yakın çevrenizle ilgili sizden gizlenen birşeyi öğrenebilirsiniz Özellikle yolculuklar konusunda güvenliğinize önem veriniz. Eğitim hayatınızla ilgili mevzularda dikkatli olunuz. Yakın çevrenizle olan ilişkinizde özenli davranınız. İletişim sorunlarıın hat safhada yaşanacağı bir dönem. Kardeşlerle olan iletişiminize dikkat edin. Onların sorunları ile daha fazla uğralmak zorunda kalabilirsiniz. Yakın çevreniz ve komşularınızın gözüne bu dönem daha fazla batabilir, yaptığınız haraketler ve davranışlar dedikodukların çıkmasına sebebiyet verip huzurunuzun kaçmasına neden olabilir. Bu dönemde çıkacağınız yolculuklar için son kontrolleri en az 2 defa yapmanızda fayda var. Biletlerinizi ve bavullarınızı birer defa daha kontrol etmeden yola çıkmayın. Yolculuk sonunda bavulunuzun kaybolma riskine karşın bavul fişinizi muhakkak zarar görmeyecek bir yere koyun. Eğer kendi arabanız ile yola çıkıyorsanız arabanızın ses sistemini son kez gözden geçirmenizde fayda var...

AKREP BURCU VE YÜKSELEN AKREP :

Parasal konularda yaşanan aksilikler ve gerçekleşmeyen beklentiler can sıkıcı olabilir. Bu etki altında harcamalarınızı kontrol altında tutmalı, mümkünse alışverişlerinizi ertelemelisiniz. Geciken ödemeler ve beklenmedik aksilikler nedeniyle nakit sıkıntısı çekebilirsiniz kaybediğiniz bir değeri yeniden bulabilirsiniz ticari anlaşmalar yapmamalısınız alışverişlerinizi ertelemeli para harcamamaya çalışmalısınız. Parasal konularda  dikkatli olunuz. Ani kararlar almayınız. Yenilik anlamında yatırımlarda bulunmayınız.Maddi beklentilerinizin karşılığını tam olarak alamayabilir, beklentileriniz konusunda hayal kırıklığı yaşayabilirsiniz. Borç alacak verecek işlerine girişmemenizde fayda var. Eğer patronuınuzda zam istemeyi düşünüyorsanız zamanı değil. Bu dönmede maddi anlamda verilen sözlerin yerine getirilmesi her zaman gecikir. Bu yüzden beklenti içine girmemenizde fayda var. Yeni eşyalar almak için hiç de uygun bir dönem değil. Uzun süre kullanamayabilir veya çabuk bozulabilir.

YAY BURCU VE YÜKSELEN YAY :

Zihinsel karar vermenizi ve harekete geçmenizi zorlaştırıyor. Bu etki altında bekleme zamanında olduğunuzu bilmeli ve hiçbir şey için acele etmemelisiniz. Elinizde olmayan nedenler ile bazı işlerinizde engellenebilirsiniz.bazı işlerinizde aksamalar görülür motivasyon eksikliği yaşarsınız kendinizi ifade etmekde karar vermekde zorlanırsınız. Fiziksel görünümünüze dikkat etmeyebilirsiniz. Hazırladığınız projeleri gözden geçirmelisiniz eksik tarafları olabilir karar almamalı ve harekete geçmemelisiniz. Dış dünya ile sözel anlamda olan her türlü ilişkinizde dikkatli olunuz. Fiziğiniz ile ilgili bir değişim yapmak için hiç uygun bir zaman değil. Aksilikler çıkabilir, sonuç sizlerin istediği gibi olmayabilir. Ortak işler için kendinize biraz daha zaman ayırmanız yerinde olacaktır.bu dönemde dünyaya daha lanet okur bir hale gelebilirsiniz çünkü evren adeta size karşı durmaktadır. İşlerinizin aksiliğinden dolayı daha fazla gergin olabilirsiniz.. Bu dönemde karşınıza çıkan bazı fırsatları kaçırdım diye üzülmenize gerek yok, retro bittikten sonra aynı fırsatlarla tekrar karşılaşacaksınız.

OĞLAK BURCU VE YÜKSELEN OĞLAK :

Düşüncelerinizde karışıklığa neden olabilir ve sizi geçmişe çekebilir. Bu etki altında tam olarak göremediğiniz, gizli kalan ya da bir şekilde kontrol edemediğiniz konular huzursuz edici olabilir. Geçmişle alakalı konularda gerginlik veya tam tersi içe kapanıklık görülebilir. Dünyadan soyutlanma ve duygusal ilişkilerde kendinizi gözden geçirme zamanı Kendi içinize kapanmak isteyebilir, kendinizi izole etmek isteyebilirsiniz. sağlığınıza daha özen göstermeli spora vakit ayırmanız gerekmektedir. Geçmişte kalan bazı gizli düşmanlar bu dönemde tekrar karşınıza çıkabilir, korkularınız ile yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz.

KOVA BURCU VE YÜKSELEN KOVA :

Mesleki projelerinizi yeniden gözden geçirme gereği duyabilir ve iletişim gerektiren grup çalışmalarında bazı aksilikler ile karşılaşabilirsiniz. Katıldığınız bir toplantıda eski bir arkadaşınızla karşılaşarak yeniden görüşmeye başlayabilirsiniz. Arkadaşlarınız ile olan iletişimde ciddi sorunlar çıkabilir sevgili yükselen başaklar. Aranızda ki iletişimde yanlış anlaşılmalardan dolayı bir süre küs kalabilirsiniz. İş yaşamınızdan maddi beklentilerinizi en aza indirgemeniz gerekmektedir.Eğer bir organizatörseniz, yapacağınız organizasyonlarda çıkacak aksilikler ve gecikmeler için hazırlıklı olunve her zaman bir B planı bulundurun. Katılacağınız davet ve organizasyonlara giderken gecikebilir, arabanız yolda bozulabilir. Arkadaşlarınızın desteğininin bu dönemde azaldığını hissedebilirsiniz.

BALIK BURCU VE YÜKSELEN BALIK :

Daha önce önemsemeyen yada gözden kaçan bir ayrıntı sorun yaratabilir işte yaşanan belirsizlikler ve ertelmeler canınızı sıkabilir sürüncemede kalan bir işinizi tamamlyabilirsiniz yeni bir işe başlamak için iyi bir zaman değildir Mesleki durumunuz, yaşamınız adına belirlediğiniz hedefleriniz, sorunlarınız, toplum içindeki konumunuz, iş verenlerinizle olan ilişkinizi yakından ilgilendiren konularda etkili olacağın, yenilik anlamındaki uygulamaların, planların beklemeye alınması ve gözden geçirilmesi gerektiğini belirtmiştim. Bu süreçte, işinizin içeriği ve görevleriniz adına otorite konumunda bulunan kişilerle veya iş yaptığınız insanlarla ilişkilerinizi düzgün bir seyirde sürdürmeniz son derece faydalıdır. İletişimsel konularda hoşgörülü olmak kadar risk altına girmemek de gayet önemlidir. Geri hareket esnasında gecikme ve yanlış anlaşılmalar meydana gelebilir. Böyle durumlarda soğukkanlı bir şekilde hareket etmek geleceğiniz açısından değerlidir. Mümkünse görev ve sorumluluk çerçevesi içinde durumları ele almak yararlıdır. dışa açılmak yerine içe yöneliş söz konusudur. Kararlar tartılır, geçmişte yaşanılan tecrübeler göz önüne alınır, yaşanabilecek gecikme ve engeller normal karşılanmalıdır. Ayrıca eski hatalar veya yarım kalan işler karşınıza çıkabilir. Bunları düzeltmek için kendi içinizde ayarlamalarda bulunulur. Her şey sağlama alındıktan sonra geçmiş işler yürürlüğe konulabilir. Her türlü anlaşma, maddeler halinde gözden geçirilir ve ileride sorun çıkarabilecek noktalar tespit edilir, ayıklanır. Bir adım atmadan önce iki misli düşünülür. Eğer yeni bir iş düşünülüyorsa araştırmalar yapılır, düşündüğünüz iş veya sektörle ilgili araştırmalarda bulunulur ancak uygulamaya geçmek yerine hazırlıkta bulunulur. Karşınıza çıkabilecek ani fırsatlar değerlendirilmeden önce üzerinde enine boyuna düşünülür. Bu dönemde maddi konularda sıkışmalar meydana gelebilir. Yapmayı düşündüğünüz gelişmeler otoritelerin sizin hakkınızda vereceği karara bağlıdır. O nedenle bu tarihe kadar ani kararlar vermemeli, karamsar düşünmemeli, beklemede kalmalısınız. Maddi konularda özellikle hesabınızı bilmeniz gerekiyor. Satış, pazarlama, girişimde bulunarak para kazanma konularında yavaşlamalar meydana gelebilir. Bu sizi yıldırmasın. Bu tarihe kadar harcamalarınıza dikkat etmeli, bütçeniz sınırları dışına taşmamaya gayret göstermelisiniz. Yine bu geri hareketin bir başka yansıması, eskiyle alakalı borç-alacak konularını gündeme getirmesidir. Sizden farklı düşünen kişilerle sağlıklı bir iletişimde bulunmanız halinde uygun bir çözümle sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz. Ayrıca bu dönemde karşınıza çıkabilecek fırsatlar veya işler için belli bir komisyon almadan lütfen iş yapmayınız.İş sözleşmelerindeki maddeleri iyice gözden geçiriniz. Kimlerle iş yaparsınız yapın güvenliğinizi önemseyiniz. Çıkarlarınızın farkında olunuz. Ani kararlar vermemeye çalışınız.İş hayatınızı etkileyecek olan bu retro döneminde üstleriniz ile olan iletişime biraz daha dikkat edin derim. İş için kullandığınız mail hesabınızın şifresini kaybedebilirsiniz veya iş yerinde kullandığınız bilgisayarınız aniden ilginç sorunlar çıkartabilir, bunun için bilgisayarınızın yedeğini şimdiden almanızda fayda var. Bu dönemde yeni bir işe başlamak hiç akıllıca olmaz.mesleki anlamda yaptıkların ve yapacakların konusunda derin düşüncelere dalabilirsin. yapamadıkların konusunda kendini sorgulayabilirsin.toplum içindeki yerini sorgulayabilirsin ve çeşitli kararlar alabilirsin.toplum içinde , hakkında olumsuz bir tabloyla karşılaşabilirsin.

Burçlarınız kadar asıl önemli olan kendi kişisel haritalarınızdaki geçiş,gerilemeler ve tutulmalar daha net cevaplar verir.

Yıldızlarınız üzerinizde mutluluk ve şansla pırıl pırıl parlasın,İyi bir Merkür zamanı geçirmeniz dileği ile...

Hülya Balıkavlayan♥♥♥